Meniu
Prenumerata

sekmadienis, sausio 5 d.


FILHARMONIJA KVIEČIA
Iš meilės muzikai ir M. K. Čiurlioniui
Agnė Žemaitytė
Dmitrijus Matvejevas
R. Prusevičienė.

Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF) 84-ąjį koncertų sezoną pavadino „Iš meilės muzikai“. „Tokį sezono moto pasirinkome, kai pradinukas po ekskursijos taip įvertino Filharmonijos veiklą, – Agnei Žemaitytei atskleidė LNF generalinė direktorė Rūta Prusevičienė. – Išties jau 84-ąjį sezoną čia gyvuoja begalinis noras kurti muziką, ją atlikti ir ja dalintis su visais klausytojais.“

IQ redakcija rašo apie verslą, politiką, kultūrą ir kitus svarbiausius visuomenės reiškinius. Mes kuriame kokybišką ir išskirtinį turinį. Kviečiame mus palaikyti prenumeruojant mūsų žurnalą sau ar jums artimiems žmonėms mūsų prenumeratos svetainėje https://prenumeratoriai.lt/. Užsisakiusiems žurnalą metams – visas turinys iq.lt svetainėje nemokamas.

– Koks sezonas laukia klausytojų?

– Šįmet minėsime kelis reikšmingus jubiliejus, padiktavusius sezono temas. Visų pirma – maestro Modesto Pitrėno 50-metis. Beveik dešimt metų jis vadovauja Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui, prieš tai dešimtmetį buvo savo pedagogo Juozo Domarko asistentas. Per 20 darbo su orkestru metų maestro atskleidė visas jo kūrybines galias, užmezgė stiprų emocinį ryšį.

Svarbi sukaktis – kompozitoriaus Felikso Bajoro 90-metis spalį. F. Bajoro pėdsakas kompozicinėje autorinėje mokykloje yra labai ryškus, jis – vienas gigantų šalia Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko. Šiai sukakčiai skirtas pirmasis koncertas vyks spalio 12-ąją. Nacionalinis simfoninis orkestras koncertuos su choru „Vilnius“, akordeonininku Tadu Motiečium bei lenkų smuikininku virtuozu Januszu Wawrowskiu. Taip pat skambės kamerinė F. Bajoro muzika, ją atliks kompozitoriaus dukra pianistė Gabrielė Agilė Bajoraitė ir jos scenos partneris smuikininkas Jokūbas Švambaris.

Giedriaus Kuprevičiaus 80-metis minimas jau visus metus. Filharmonijoje įvyks jo koncerto smuikui „Keturi barono Miunhauzeno sapnai“ premjera. Džiaugiuosi, kad atlikti šį koncertą sutiko Jaschos Heifetzo konkurso Vilniuje nugalėtojas, jaunas ispanų smuikininkas Javieras Comesaña Barrera. Vis labiau „įsitinkliname“ į tarptautinę muzikos bendruomenę, vis daugiau užsienio dirigentų ir kviestinių solistų domisi lietuvių muzika.

Dar viena premjera, rengiama su festivaliu „Gaida“, – kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės Koncertas smuikui su orkestru, jį su Lietuvos kameriniu gros britų smuikininkas Hugo Ticciati. Jis parengė visą koncerto programą, pats ir diriguos.

Lapkričio mėnesį turėsime dar kelias didžiules viršūnes – tai Lietuvos sezono Prancūzijoje atgarsiai. Lapkričio 23-iosios koncertui „Prancūzų muzikos šedevrai“ diriguos pagrindinis kviestinis orkestro dirigentas Victorienas Vanoostenas, girdėsime žymų prancūzų violončelininką Xavierą Phillipsą. Gabrielio Fauré „Requiem“ orkestrui ir mišriam chorui man atrodo turbūt svarbiausias XX a. sakralinės muzikos kūrinys. Jį su orkestru atliks Kauno valstybinis choras ir solistai Gabrielė Pleškytė bei Steponas Zonys. Lapkritį paminėsime ilgamečio LNF vadovo Gintauto Kėvišo jubiliejų, jį sveikins pasaulinės žvaigždės Elina Garanča, Edgaras Montvidas, Karenas Markas Chiconas, Sergejus Krylovas, Simonas Trpčeski, Lietuvos kamerinis orkestras ir Roberto Šerveniko vadovaujamas Kauno valstybinis choras.

– Kokių dar užsienio atlikėjų sulauksime Nacionalinės filharmonijos scenoje?

– Didžiausias užsienio kolektyvas – Varšuvos filharmonijos choras, su kuriuo rugsėjo 28-ąją atidarysime Nacionalinio simfoninio orkestro sezoną ir paminėsime M. Pitrėno 50-metį. Svečiai atliks ypatingą kūrinį – Karolio Szymanowskio „Dainą apie naktį“. Mainai su Lenkijos filharmonija glaudūs, jau kalbame apie mūsų orkestro gastroles Varšuvoje 2025–2026 m. sezone. Spalį programoje „Didingieji romantikai“ išgirsime vokiečių violončelininką Maximilianą Hornungą, jo mentore buvo žymioji Anne-Sophie Mutter. Vilniuje gimęs smuikininkas Julianas Rachlinas sugrįžta su Jeruzalės simfoniniu orkestru ir žmona, garsia altininke Sarah McElravy.

*****susije*****

– Kas ypatinga klausytojų laukia antroje sezono pusėje?

– Pradėsime labai aktyviai nagrinėti Mikalojų Konstantiną Čiurlionį – jį patį, jo kūrybos parafrazes šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūryboje, užsakysime net kelis kūrinius jo temomis. Filharmonijoje rengiame garsių kompozitorių ir jų amžininkų programas. Pasirodė, kad Čiurlionio karta nepaprastai stipri, ji iš XIX a. ketvirtojo ketvirčio, kai kūrėsi nacionalinės kompozicinės mokyklos. Kai kurios tos kartos pavardės mums dar gana menkai žinomos. Pavyzdžiui, britų ir jamaikiečių kilmės autorius Samuelis Coleridge’as-Tayloras, čekų, austrų, lenkų kompozitoriai. Laukiame neeilinių atlikėjų – per kelias pasaulio šalis išsibarsčiusio lietuvių „Trio Agora“. Šio ansamblio violončelininkės Natanios Hoffman tėtis, žymus JAV kompozitorius, parašys kūrinį „Autoportretas su Čiurlioniu“, jį išgirsime kovą. Vasario 16-osios koncerto programoje skambės Donato Zakaro, Ramintos Šerkšnytės Lietuvos šimtmečiui parašytas opusas, Zitos Bružaitės kūrinys, įkvėptas M. K. Čiurlionio, – taigi šio kompozitoriaus 150-mečiui skirsime daug dėmesio.

2024 10 26 06:45
Spausdinti