Meniu
Prenumerata

penktadienis, gegužės 9 d.


IQ Tema
VISUOMENĖ
Petys į petį: kaip europiečiai žiūri į savo ir kaimynų šalies gynybą?
„Mes būsime čia ir kovosime, kol nebegalėsime kovoti“, – kovo mėnesį JAV leidiniui „Washington Post“ teigė švedų karė Tilda, dalyvavusi pratybose Latvijoje. Joms vadovavę NATO karininkai teigė, kad Aljansas yra pakankamai pasiruošęs atremti grėsmes iš Rusijos.
Aktualijos
RAMŠTEINAS
Ukrainiečiai iš Briuselio šį kartą išvyko ne tuščiomis
Nors JAV nusišalino nuo lyderystės Ramšteino grupėje, kurią sudaro apie 50 ginkluote Ukrainą remianiančių šalių, tačiau iš NATO būstinės, Briuselyje, kur vyko šių susitikimas penktadienį, ukrainiečiai išvyko su šypsena.
Aktualijos
NATO IR UKRAINA
„Norinčiųjų koalicija“ NATO: norinčiųjų daugėja, bet yra viena esminė sąlyga
Po ketvirtadienio „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimo NATO būstinėje, Briuselyje, Lietuvos krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė teigė, kad judama į priekį dėl
Aktualijos
RUSIJOS KARAS UKRAINOJE
D. Šakalienė apie galimą ugnies nutraukimą: Rusija turi bijoti gauti per nagus
NATO būstinėje Briuselyje ketvirtadienį – britų ir prancūzų vadovaujamos „Norinčiųjų koalicijos“ susirinkimas. T.y. apie 30 šalių gynybos ministrų toliau derasi dėl galimo karių siuntimo į Ukrainą taikai užtikrinti. Tačiau didelių proveržių ar skandalingų pareiškimų nesitikima – kol kas net nėra paliaubų, o be JAV įsitraukimo – jokių garantijų.
Aktualijos
GRĖSMĖS IŠ RYTŲ
„Zapad-2025“ pratybos – dar vienas galvos skausmas ne tik Lietuvai, bet ir visai NATO
Gal tik sutapimas, bet kai NATO užsienio ministrai, kankinami dvejonių dėl JAV karinio vaidmens Europoje, ruošėsi praėjusio ketvirtadienio susitikimui Briuselyje, per Rusijos žiniasklaidą nuvilnijo Baltarusijos gynybos ministro pareiškimai apie karines pratybas „Zapad-2025“ („Vakarai-2025“).
IQ Tema
KARINĖ GALIA
Ar Europa patiria savivertės deficitą?
Europa ir be JAV yra stipresnė už Rusiją. Bet darbų priešui atgrasyti laukia dar daug. IQ redakcija rašo apie verslą, politiką,
Komentarai
RIMTI REIKALAI
Geriausia gynyba yra puolimas (satyra)
NATO yra gynybinis aljansas. Bet yra vienas bet. Metų metus futbolininkai, krepšininkai ir ZSU – Ginkluotosios Ukrainos pajėgos – įrodinėjo, kad daugiausia šansų apsiginti turi tada, kai pats puoli. Net jei ir nekeli tikslo iki artimiausių kalendorinių švenčių nužygiuoti iki Maskvos, vis dėlto apsimoka įlįsti į Kursko ar Belgorodo sritį, ten apsikasti ir gintis priešo teritorijoje.
Pasaulis
TRANSATLANTINIAI RYŠIAI
M. Rubio paaiškino, kokią NATO mato D. Trumpas
„Jis nėra prieš NATO, jis yra prieš NATO, kuri neturi reikiamų pajėgumų, kad būtų įgyvendinti kiekvienos valstybės įsipareigojimai pagal sutartį“, – tokią prezidento Donaldo Trumpo viziją nupiešė pirmą kartą į NATO būstinę Briuselyje atvykęs JAV valstybės sekretorius Marco Rubio.
Pasaulis
NATO
Drambliai NATO susitikime: nuo Aljanso ateities iki Grenlandijos
Ko dabar tikėtis iš dar vieno JAV prezidento Donaldo Trumpo emisaro, atvykstančio į Briuselį? Naujų priekaištų sąjungininkams dėl nepakankamo gynybos finansavimo, o gal Amerikos karių sumažinimo Europoje, JAV tolesnio šaltėjimo NATO atžvilgiu? Kaip su parama Ukrainai, o koks Grenlandijos likimas piešiamas? Tokie klausimai kyla prieš NATO užsienio reikalų ministrų ketvirtadienio ir penktadienio susitikimą Briuselyje.
Aktualijos
GEDI IR DIDŽIUOJASI
NATO vadovas apie gelbėjimo operaciją Lietuvoje: tai yra tikroji Aljanso dvasia
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte trečiadienį ne tik išreiškė užuojautą dėl Lietuvoje žuvusių JAV karių, bet ir pabrėžė, kad gelbėjimo
IQ Tema
EUROPOS GYNYBA
Čia yra mūsų kiemas: ar Europa gali pasirūpinti savo saugumu?
JAV siunčia nedviprasmiškus signalus, kad Europai savo saugumu teks rūpintis pačiai. Ar ji gali tai padaryti?
Aktualijos
DINGĘ JAV KARIAI
JAV karių nelaimė Pabradės poligone – ir NATO dėmesio centre
NATO būstinėje įdėmiai stebima, kas vyksta Pabradės poligone, kur pradingo keturi JAV kariai. Aljanso generalinio sekretoriaus Marko Rutte’s trečiadienio pareiškimas sukėlė šiokią tokią sumaištį.
IQ video
SUPRASTI RUSIJĄ
A. Kasparavičius: narystė NATO buvo virtusi religija
Europa po Šaltojo karo, užuot kūrusi ir kaupusi geopolitinę galią, nuėjo išlaikytinio našlaitėlio keliu. Baltijos šalyse buvo meldžiamasi NATO penktajam straipsniui, o „NATO atėjimas buvo priimamas kaip religija“ ir lyginamas su Lietuvos krikštu. Tokia įžvalga laidoje „Suprasti Rusiją“ dalijasi istorikas Algimantas Kasparavičius.
Komentarai
KOMENTARAS
NATO reikia E. Musko
Pirmą kartą NATO būstinėje Briuselyje vasario viduryje apsilankęs JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas pareiškė, kad „NATO turi būti stipresnė, labiau žudanti jėga, o ne diplomatinis klubas“. Daugelis šiuose žodžiuose įžvelgė tradicinį Vašingtono raginimą stiprinti sąjungininkų gynybą, bet tai gali būti ir užuomina, kad pačiai organizacijai reikia reformuotis. Ypač prisimenant Elono Musko vykdomas efektyvinimo ir biurokratijos mažinimo reformas (nors ir prieštaringai vertinamas) Jungtinėse Valstijose, kurios kartu su Vokietija yra didžiausios mokėtojos į Aljanso biudžetą (15,88 proc. visų įplaukų).
ŽYMA
NATO