Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 15 d.


Komentarai
KOMENTARAS
Regionų atvejis – indeksacija ar devalvacija?
Amerikiečių verslo teoretikas ir pramonės inžinierius Williamas Edwardsas Demingas yra pasakęs: „Nepakanka stengtis iš visų jėgų. Tu turi žinoti, ką daryti, ir tik tada stengtis“. Šią išmintį, kaip rekomendaciją, galėtume pritaikyti daugeliui mūsų viešosios politikos sprendimų. Bet šį kartą pakalbėkime apie vieną jų – mūsų regioninę politiką.
Komentarai
KOMENTARAS
Atostogų dilema: pigiau prie Palangos tilto ar Turkijos krantų?
Įsibėgėjęs antrasis vasaros mėnuo ne tik turėtų atnešti daugiau šilumos į Lietuvą, bet ir paskatinti apsispręsti paskutinės minutės atostogautojus: ilsėtis gimtinėje ar vykti į užsienį. Populiarių atostogų krypčių kainų apžvalga liepos ir rugpjūčio mėn. rodo, kad poilsis Lietuvoje kartais gali kainuoti panašiai kaip užsienyje ar net brangiau. Kaip išsirinkti šios vasaros atostogų scenarijų?
Komentarai
KOMENTARAS
Kada prabanga tampa etiška?
Kodėl prabanga mus traukia, bet tuo pačiu ir erzina? Ką reiškia gyventi pasaulyje, kuriame turtas demonstruojamas kaip kultūros rėmimas? Prabangos ir moralės santykis – įdomi diskusijų tema. Nors kai kurie prabangą mato kaip ekonomikos variklį ar asmeninių vertybių atspindį, jos moralinės pasekmės priklauso nuo kiekvieno požiūrio, visuomenės vertybių ir konkretaus konteksto. Puikus pavyzdys – „Amazon“ įkūrėjo Jeffo Bezoso vestuvės Venecijoje, kurios sukėlė ir entuziazmą, ir pasipriešinimą.
Komentarai
REDAKTORIAUS SKILTIS
Kiekvienas už save
Kas yra ES? Atsakymas daug sudėtingesnis nei keletas datų ir svarbiausių faktų, kuriuos galite rasti Vikipedijoje. Klausimas, kuo ji norėtų ir turėtų tapti, yra dar painesnis, o savo atsakymo versiją, ko gero, turi ne tik kiekviena iš 27 valstybių narių, bet ir atskiros visuomenių grupės.
Komentarai
KOMENTARAS
Gamtos stichijų kaina: kiekvienas lietuvis jau sumokėjo beveik po 700 eurų
Šių metų birželis Lietuvoje šiluma tikrai nelepino, atvirkščiai, temperatūros stulpelis retai perkopė 20 laipsnių Celsijaus žymą. Visgi, tuo pačiu išvengėme ir ekstremalių reiškinių – stiprių audrų, liūčių, karščio bangų ar sausrų. Tad Lietuvoje šiais metais bent kol kas turime jau kiek primirštą galimybę – mėgautis ramia ir vėsesne vasara, kuri istoriškai yra panaši į tokią, kokia ir turėtų būti lietuviška vasara. Visgi, žvelgiant į kitas pasaulio ir Europos valstybes, šiais metais grįžimo prie istorinių vidurkių kol kas labai mažai.
Komentarai
KOMENTARAS
Negadinkite šou „smulkmenomis“
Nepaisant ankstesnių baimių dėl Aljanso ateities, birželio pabaigoje įvykusiame NATO viršūnių susitikime Hagoje vyravo džiaugsmingos nuotaikos, netrūko šypsenų, apsikabinimų ir rankų paspaudimų. Tačiau dar metų pradžioje, į Baltuosius rūmus sugrįžus „nenuspėjamam pasaulio lyderiui“ Donaldui Trumpui, šnabždėtasi apie galimą JAV pasitraukimą iš Aljanso, t. y. jo žlugimą, o D. Trumpo reikalavimai gynybai skirti 5 proc. BVP net didžiausiems optimistams atrodė absoliučiai neįmanomi.
Komentarai
KOMENTARAS
Kaip šventę švęsime?
Kitų šalių patirtis ir tarptautinių institucijų rekomendacijos liko neišgirstos – nuo kitų metų kaupimas senatvei tampa kiekvieno asmeninis reikalas, o daugelis gyventojų netrukus turės priimti sprendimą, kaip elgtis su savo santaupomis.
Komentarai
KOMENTARAS
Trumpo Amerika: strateginis chaosas ar desperatiškas bandymas sugrąžinti praeitį?
Kai žurnalistai anksčiau šaipėsi iš JAV prekybos politikos vadindami ją „TACO“ – Trump Always Chickens Out („Trampas visada išsigąsta“), pasaulis juokėsi. Chaotiškas grasinimų kaitaliojimas, staigūs apsisukimai ir neprognozuojamas elgesys atrodė tarsi chaosas. Vašingtonas tvirtino, kad tai apskaičiuota derybų strategija, kuria siekiama įgyti derybinį pranašumą, tačiau daugeliui stebėtojų tai atrodė labiau kaip disfunkcija nei strategija.
Komentarai
KOMENTARAS
Baltijos šalių ekonomikos: Lietuva išlaiko lyderės poziciją
Įpusėjant 2025 metams, vis aiškiau matyti, kaip šiemet vystosi Baltijos šalių ekonomikos ir kuri iš jų pasižymi stipriausiu ekonomikos ciklu. Naujausi duomenys bei išankstiniai makro rodikliai rodo, kad Lietuvos ekonomika regione ir toliau išlaiko lyderystę tarp Baltijos šalių. Pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuva buvo vienintelė Baltijos šalis, kurioje užfiksuotas BVP augimas, tuo metu, kai Latvijos ir Estijos ekonomikos toliau traukėsi.
Komentarai
KOMENTARAS
Kai korupcija traukiasi, mažėja ilgos paslaugų eilės
Ekonomisto akimis korupcija iškreipia racionalius ekonominius sprendimus ir sujaukia efektyvų resursų paskirstymą. Tai reiškinys, kai viešąją galią turintys subjektai siekia asmeninės ar grupinės naudos mainais už sprendimus, prieštaraujančius visuomenės ekonominiam efektyvumui ir gerovei.
Komentarai
KOMENTARAS
Neegzistuojančios problemos sprendimas
Po darbo dažnai užsuku į vieną mėgstamų barų Islandijos gatvėje. Mėgaujuosi atmosfera, aptarnavimu, maistu. Galėčiau eiti į bet kurią kitą vietą Vilniuje, bet renkuosi tą pačią. Savarankiškai, be trečiosios šalies įsikišimo. Vieną tų dažnų vakarų susimąsčiau, kas būtų, jei apie mano ir baro santykį imtume mąstyti taip, kaip apie pasaulinę prekybą mąsto JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir muitų šalininkai.
Komentarai
KOMENTARAS
Būsto rinka vystosi subalansuotai, bet ar ilgam?
Nekilnojamasis turtas kaip krepšinis – tema, kuriai abejingas retas lietuvis. Tai neturėtų stebinti, nes Lietuva – viena pirmaujančių ES šalių pagal gyventojų, gyvenančiųjų nuosavame būste, rodiklį. Eurostat duomenimis, 2024 m. Lietuvoje net 88,6 proc. visų vyresnių nei 18 metų gyventojų buvo būsto savininkai. Pagal šį rodiklį mus lenkia tik Rumunija, kur savininkų dalis populiacijoje siekė net 94,4 proc., Slovakija (94,1 proc.), Kroatija (92,3) ir Vengrija (92,2 proc.). Vidutiniškai ES nuosavame būste gyvena 75 proc. gyventojų. Priešingame ES rikiuotės gale rikiuojasi Vokietija, kurioje nuosavą būstą turi 52,7 proc. gyventojų, Danija (60,5 proc.), Austrija (62,4 proc.), ir Prancūzija (66,5 proc.).
Komentarai
KOMENTARAS
Lietuvos IRT sektoriuje mažėja moterų, o šalies BVP – milijardų
Birželio 23-ąją pasaulyje bus minima Tarptautinė moterų inžinerijoje diena, tačiau Lietuvoje šią dieną kaip savo profesinę šventę minės tik nedidelė dalis darbuotojų. Ne dėl to, kad šalyje trūktų moterų, o todėl, kad istoriškai ir taip nepakankamas jų skaičius technologijų sektoriuje, pastaraisiais metais dar labiau sumenko.
Komentarai
KOMENTARAS
Dirbtinis intelektas paliks vadovus be darbo? Taip, jei esi vadovėlinis vadovas
Technologijų įmonės neieško efektyvumo – jos jo godžiai trokšta, ir jei dėl to reikia atsisveikinti su vadovais, kodėl gi ne? Prieš daugiau nei dvidešimt metų „Google“ ėmėsi tokio eksperimento – verslą vystyti be tradicinių vadovų. Eksperimentas – drąsus, bet turėjo baigtis, nes kai kurias funkcijas, sritis kol kas sunku patikėti automatizacijai ar pačioms komandoms.
Komentarai
KOMENTARAS
Naujieji hipiai prieš naujus mokesčius
Balandžio 27-ąją Katedros aikštėje vykęs mitingas prieš nekilnojamojo turto (NT) mokestį pirmiausia yra aktualus labai konkretaus politinio sprendimo kontekste, tačiau kartu iliustruoja ir gilesnį susipriešinimą Lietuvos politinėje sistemoje – vis grįžta klausimas dėl to, kas yra normalu, o kas ne.
ŽYMA
KOMENTARAS