„Kaip Joe Bidenas sugadino savo politinį palikimą“ – tokį straipsnį publikuoja BBC ir aiškina kadenciją baigiančio Jungtinių Valstijų prezidento klaidas.
Praėjusį ketvirtadienį, sausio 9 d., stovėdamas už sakyklos Vašingtono nacionalinėje katedroje, JAV prezidentas J. Bidenas, dalyvaujant trims buvusiems ir vienam būsimam JAV prezidentui, pasakė gedulingą kalbą už kitą buvusį prezidentą Jimmy Carterį. Keturi atsisveikinimo ceremonijoje dalyvavę prezidentai – Billas Clintonas, George’as W. Bushas jaunesnysis, Barackas Obama ir Donaldas Trumpas – sugebėjo pelnyti Amerikos žmonių pritarimą savo veiksmams ir buvo perrinkti antrai kadencijai. J. Bidenui, kuris Baltuosius rūmus paliks sausio 20 d., to padaryti nepavyko – kaip ir J. Carteriui. Tačiau tai ne vienintelis jų panašumas, teigia BBC.
„Daugelis žmonių mano, kad jis buvo praėjusios epochos atstovas, tačiau iš tikrųjų jis žvelgė toli į ateitį“, – sakė J. Bidenas apie J. Carterį. Jis atkreipė dėmesį į J. Carterio nuopelnus skatinant pilietines teises, jo darbą taikos ir branduolinių ginklų neplatinimo srityje bei pastangas saugoti aplinką.
J. Bidenas trumpai kalbėjo apie savo politinį palikimą ir apie tai, kaip istorija įvertins jo prezidentavimą.
„Tikiuosi, kad istorikai pastebės, jog į Baltuosius rūmus atėjau su planu atkurti ekonomiką ir Amerikos lyderystę pasaulyje, – teigė jis neseniai duotame interviu. – Ir tikiuosi, kad jie pasakys, jog tai dariau sąžiningai ir dorai, kad buvau atviras bei sakiau tai, ką galvojau.“
Ar taip nutiks, galima diskutuoti, rašo BBC, tačiau faktas yra tai, kad J. Bidenas palieka Baltuosius rūmus tuo metu, kai jo reitingas yra žemiausias per visą jo prezidentavimo laikotarpį. Naujausios „Gallup“ apklausos duomenimis, jį palankiai vertina tik 39 proc. respondentų – kadencijos pradžioje šis rodiklis buvo 57 proc.
J. Bidenas turi savo pasiekimų – jis, nepaisant nedidelės pergalės persvaros, sumaniai prastūmė sudėtingus investicijų ir infrastruktūros teisės aktus per Kongresą, sustiprino ir išplėtė NATO, į federalinius postus paskyrė nemažai įvairių teisėjų, tačiau bent jau kol kas visa tai gerokai nustumta į antrą planą, rašo BBC ir priduria, kad dabartinė jo vieta istorijoje yra tarp dviejų D. Trumpo prezidentavimo kadencijų. Greičiau nukrypimas nuo kurso nei jo pakeitimas.
„Jis norėtų, kad jo palikimas būtų Amerikos gelbėjimas nuo D. Trumpo, – sakė politikos apžvalgininkė ir Demokratų partijos strategė Susan Estrich. – Tačiau, deja, jo palikimas vėl yra D. Trumpas. J. Bidenas yra tiltas nuo Trumpo 1.0 iki Trumpo 2.0.“
Pirmoji J. Bideno, kaip prezidento, klaida buvo padaryta kitoje pasaulio dalyje, Kabule, kai 2021 m. rugpjūtį JAV karių išvedimas iš Afganistano sukėlė chaosą. Dėl sprendimo išvesti pajėgas buvo susitarta dar paskutiniais pirmosios prezidento D. Trumpo kadencijos mėnesiais. Pats J. Bidenas jį palaikė, nepaisydamas kai kurių savo karinių patarėjų perspėjimų. Jų baisios prognozės pasirodė pranašiškos: Kabulą apėmė panika ir neramumai.
Iki 2021 m. rugpjūčio pabaigos, remiantis „Gallup“ apklausa, palankumo J. Bidenui rodiklis pirmą kartą nukrito žemiau 50 proc. ir daugiau niekada nebepakilo.
Padėtis Jungtinėse Valstijose buvo ne ką geresnė. Vasarą infliacija šalyje pirmą kartą per 30 metų viršijo 5 proc. Iždo sekretorė Janet Yellen tuo metu teigė mananti, kad šis šuolis yra „laikinas“. J. Bidenas jį taip pat pavadino „laikinu“. Tačiau kai kurie už administracijos ribų manė kitaip. Po metų, 2022 m. birželį, infliacija pasiekė aukščiausią lygį – 9,1 proc.
Amerikiečiai prezidentui už šią klaidą neatleido. Ir net 2024 m. vasarą, kai mėnesinė metinė infliacija nukrito žemiau 3 proc., nedarbas buvo nedidelis, ekonomikos augimas – stabilus, o JAV lenkė kitas pramonines šalis, rinkėjai ir toliau pesimistiškai vertino ekonomiką.
Panašiai klostėsi ir kitų sričių problemos, pabrėžia BBC.
Visų pirma, J. Bideno administracija lėtai reagavo į nelegalios migracijos bangą Meksikos pasienyje. Ji nesugebėjo įvertinti, kokias dramatiškas pasekmes vyriausybinėms agentūroms sukėlė respublikonų inicijuota migrantų perkėlimo į šiaurinius JAV miestus (kur valdžioje buvo demokratai) programa.
Kovido testų ir kūdikių mišinių trūkumas, smarkiai išaugusios kiaušinių kainos, Aukščiausiojo teismo sprendimo dėl abortų draudimo nekonstitucingumo peržiūrėjimas, karas Ukrainoje ir karas Gazoje – atrodė, kad kiekvieną gaisrą, kurį Bideno administracija sugebėjo užgesinti, keitė du nauji, rašo BBC.
Negana to, J. Bideno administracijos pareigūnai reguliariai pateikdavo itin netinkamus atsakymus į skausmingus klausimus. Pavyzdžiui, kai 2021 m. lapkritį interviu televizijai energetikos sekretorė Jennifer Granholm buvo paklausta, ar reikėtų padidinti JAV naftos gavybą, kad būtų pažabotos kylančios benzino kainos, ji atsakydama tik nusijuokė.
„Tai siaubingai juokinga, – sakė ji. – Dabar, jei tik turėčiau stebuklingą lazdelę!“
J. Bidenui, kadaise laikytam talentingu oratoriumi, vis prasčiau sekėsi bendrauti su amerikiečiais. Jo amžius darė savo.
„Žiūrėdamas J. Bideno kalbas dabar galvoju: „Dieve mano, tai visai kitoks žmogus, – BBC sakė vienas aukštas Baltųjų rūmų pareigūnas, dirbęs J. Bideno administracijoje pirmaisiais jo prezidentavimo metais ir pageidavęs likti nežinomas. – Galbūt tiesiog nepastebi šių pokyčių, jei matai tą žmogų kiekvieną dieną.“
Roberto Huro, vykdžiusio tyrimą dėl tariamai netinkamo J. Bideno elgesio su įslaptintais dokumentais, ataskaitoje prezidentas apibūdintas kaip „pagyvenęs žmogus, turintis blogą atmintį“. J. Bideno bendravimas su spauda buvo apribotas, o jo vieši pasirodymai griežtai reglamentuoti. Jo abejonės ir mikčiojimas tapo respublikonų išpuolių priežastimi. Tačiau J. Bidenas ir toliau dirbo. Jis buvo pasiryžęs eiti į rinkimus ir siekti antrosios prezidento kadencijos.
Tapęs prezidentu, J. Bidenas apsupo save valstybės tarnybos veteranais. Jo valstybės sekretorius Antony Blinkenas buvo vienas iš svarbiausių jo užsienio politikos patarėjų nuo J. Bideno darbo Senate laikų. Generaliniu prokuroru buvo Merrickas Garlandas, žymus apeliacinio teismo teisėjas, kurį B. Obama 2016 m. pasiūlė į Aukščiausiojo teismo teisėjus, tačiau Senatas jam nepritarė. J. Yellen, kurią J. Bidenas paskyrė iždo sekretore, anksčiau vadovavo Federalinei rezervų sistemai.
Baltųjų rūmų personalo vadovu J. Bidenas pasirinko Roną Klainą, dešimtmečius dirbusį demokratų prezidentų administracijose. Mike'as Donilonas, dar vienas J. Bideno komandos veteranas, buvo jo vyresnysis patarėjas.
Ši komanda labai sėkmingai valdė demokratų daugumą Atstovų Rūmuose ir Senate. Pirmaisiais J. Bideno prezidentavimo metais jai pavyko daug nuveikti teisėkūros srityje, nepaisant respublikonų ir centristų demokratų pasipriešinimo.
J. Bideno „Amerikos gelbėjimo plane“, priimtame praėjus vos dviem mėnesiams nuo jo atėjimo į valdžią, buvo raginama padidinti vyriausybės išlaidas beveik dviem trilijonais dolerių. Be to, jame buvo padidintos subsidijos sveikatos apsaugai, finansuojamas skiepijimas nuo kovido ir teisių į išmokas programa, pagal kurią vaikų skurdas buvo sumažintas perpus – iki 5 proc. Vėliau tais pačiais metais demokratai ir kai kurie respublikonai suvienijo jėgas ir priėmė Investicijų į infrastruktūrą įstatymą, kuriame buvo numatyta trilijonas dolerių naujų išlaidų transporto, švarios energijos, plačiajuosčio ryšio ir kitoms infrastruktūros programoms.
Šios ir kitos iniciatyvos sudarė tokią stiprią teisėkūros darbotvarkę, kokia per pirmąją kadenciją galėjo pasigirti nedaugelis šiuolaikinių prezidentų. Tačiau būtent čia kai kurie J. Bideno kritikai įžvelgė ir didžiausią jo problemą, anot BBC.
Pensilvanijos universiteto istorijos docentas Brentas Cebulas mano, kad J. Bidenas pernelyg daug dėmesio skyrė ilgalaikėms programoms ir projektams – teigiamų rezultatų eiliniai amerikiečiai turėjo laukti kelerius metus.
„Šių svarbių teisėkūros iniciatyvų laiko horizontas buvo daug toliau nei kiti prezidento rinkimai, – sakė B. Cebulas.
J. Bidenas turėjo rasti būdą, kaip greičiau suteikti rinkėjams galimybę pajusti jo iniciatyvų žadamą naudą – apie tai neseniai duotame interviu kalbėjo ir pats prezidentas.
J. Bideno komanda nebuvo labai stipri kasdienėje kovoje su politiniais priešininkais, kurie vis atkakliau puolė. Pasak vieno aukšto rango administracijos pareigūno, jo komanda buvo ryžtingesnė jo prezidentavimo pradžioje.
„Kai viskas tampa rutina ir dingsta didžiųjų laimėjimų pojūtis, prasideda nesutarimai ir kovos, žmonės nusivilia“, – BBC sakė pašnekovas iš J. Bideno komandos.
Jo teigimu, prezidento vidinis ratas tampa vis labiau izoliuotas, nes didėja išorinis spaudimas.
Po dvejų metų atokvėpio jo politiniai oponentai pradėjo tyrimus, surengė klausymus dėl karių išvedimo iš Afganistano, J. Bideno šeimos verslo ir t. t., o 2023 m. rugsėjį inicijavo apkaltos proceso prezidentui pradžią. Visą tą laiką J. Bideno populiarumas siekė apie 40 proc.
Jo prezidentavimą reikėtų vertinti kaip susidedantį iš dviejų dalių: pirmoji buvo sėkmingesnė, antroji – ne tokia kryptinga, teigė B. Cebulas.
„J. Bidenas manė, kad makroekonominė situacija JAV yra gana palanki, ir šis jausmas atitraukė jo ir jo patarėjų dėmesį nuo realybės, kurioje daugeliui amerikiečių vis dar buvo labai sunku“, – mano ekspertas.
2023 m. balandžio 25 d. J. Bidenas oficialiai paskelbė apie savo ketinimą vėl kandidatuoti į prezidentus. Po to jis dar kelis mėnesius kalbėjo apie vis naujas ir naujas grėsmes Amerikos demokratijai, kurias įkūnija D. Trumpas. J. Bidenas pristatė savo ekonomikos planą – „baidenomiką“ – ir pabrėžė, kad infliacija mažėja, o ekonomika vis dar auga.
„Baidenomika yra ateitis, – pareiškė jis. – Baidenomika – tai tik dar vienas būdas pasakyti: „Grąžinkite mums amerikietišką svajonę.“
B. Cebulas mano, kad tai buvo klaidingas žingsnis: „J. Bidenas didžiąją 2023 m. pavasario ir vasaros pradžios dalį praleido kalbėdamas apie tai, kad jis yra ekonomiškai sėkmingiausias prezidentas šiuolaikinėje istorijoje, ir tai labai neatitiko tikrovės. Ne tik jo žinia buvo netinkama, bet ir J. Bideno bandymai ją perteikti rinkėjams buvo tiesiog siaubingi.“
Vis dėlto visą laiką J. Bidenas ir toliau tikino savo patarėjus, kad tiki, jog jis yra tas žmogus, kuris gali nugalėti D. Trumpą – kad jis tai padarė vieną kartą ir padarys tai dar kartą. O jo patarėjai energingai atremdavo visus, kurie abejojo, kad prezidentas gali tai padaryti.
„Nesu jaunas vaikinas, tai ne paslaptis, – sakė J. Bidenas viename iš savo kampanijos vaizdo įrašų. – Bet štai kas: aš suprantu, kaip pasiekti rezultatų, kurių nori amerikiečiai.“
2023 m. rudenį J. Bidenui teko susidurti su dar viena krize ir vėl atkreipti dėmesį į įvykius už JAV ribų – Artimuosiuose Rytuose. Po spalio 7 d. „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį jis suskubo perspėti Izraelio vyriausybę, kad ši pernelyg nereaguotų.
Tačiau rezultatas buvo visai kitoks nei reakcija į Rusijos invaziją į Ukrainą 2022 m. vasarį. J. Bidenas galėjo prisiimti nuopelnus už vieningos Vakarų proukrainietiškos koalicijos sukūrimą, bet tolesnė JAV parama Izraeliui daugelį nuvylė ir dar labiau sumažino J. Bideno palaikymą tam tikruose Amerikos visuomenės segmentuose.
Tuo pačiu laikotarpiu paaštrėjo ir J. Bideno sūnaus Hunterio problemos su įstatymais: iš pradžių jis buvo apkaltintas ginklų laikymo pažeidimais, vėliau – mokesčių vengimu, kuris tėvui prezidentui, ko gero, buvo dar svarbesnis.
Į viešumą iškilusios šeimos problemos J. Bidenui buvo mažų mažiausiai blaškančios dėmesį ir emociškai alinančios. Jo neseniai priimtą sprendimą suteikti malonę Hunteriui, – priešingai, nei buvo ankstesni prezidento pareiškimai, – pasmerkė daugelis amerikiečių, įskaitant kai kuriuos prezidento šalininkus.
J. Bideno planams siekti antrosios kadencijos triuškinantį smūgį sudavė 2024 m. vasarą Atlantoje vykę debatai su D. Trumpu. Jo padrika ir vietomis neaiškiai pasakyta kalba pakirto jo kampaniją ir patvirtino demokratų nuogąstavimus dėl jo garbaus amžiaus.
Galiausiai po to, kai D. Trumpas sumaniai pakreipė pasikėsinimą savo naudai ir liepą surengė bravūrišką ir įspūdingą partijos suvažiavimą, J. Baidenas buvo priverstas pasitraukti iš prezidento rinkimų.
D. Trumpo pergalė prieš Kamalą Harris, J. Bideno ranka pasirinktą įpėdinę, įtvirtino rinkėjų nuosprendį prezidentui ir jo pusę amžiaus trukusiai politinei karjerai – atmetimą, teigia BBC.
J. Bideno amžius ir neblėstanti D. Trumpo charizma, matyt, buvo tie iššūkiai, kurių J. Bideno komanda nesugebėjo įveikti ir kurie galiausiai sužlugdė jo prezidentavimą. Po kelių dienų D. Trumpas bus prisaikdintas prezidentu ir tikriausiai imsis griauti didžiąją dalį to, ką J. Bidenas nuveikė per tuos ketverius metus. Nuo to, kaip efektyviai D. Trumpas tai padarys, priklausys, kaip ateityje bus vertinamas J. Bideno palikimas, apibendrina BBC.