Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gruodžio 6 d.


ASEAN SUSITIKIMAS
JAV, Kinijos ir Rusijos pareigūnai susirinko į ASEAN viršūnių susitikimą
BNS
Scanpix
ASEAN viršūnių susitikimas Indonezijoje.

JAV viceprezidentė Kamala Harris, Kinijos premjeras Li Qiangas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį dalyvauja Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) viršūnių susitikime Indonezijoje, suteikusiame galimybę konkuruojančioms valstybėms vykdyti tiesioginę aukšto lygio diplomatiją.

Susitikime Vašingtonas ir Pekinas kontaktuoja kitą dieną po to, kai premjeras Li Qiangas įspėjo didžiąsias valstybes vengti naujo Šaltojo karo, ir prieš šią savaitę Naujajame Delyje vyksiantį Didžiojo dvidešimtuko (G 20) viršūnių susitikimą, kuriame nedalyvaus Kinijos prezidentas Xi Jinpingas.

Dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų pareigūnų bendravimas bus akylai stebimas, jiems stengiantis suvaldyti įtampą, galinčią vėl kilti dėl įvairių klausimų – nuo Taivano iki ryšių su Maskva ir konkurencijos dėl įtakos Ramiojo vandenyno regione.

„Prašau (...) Rytų Azijos aukščiausiojo lygio susitikimo vadovų, kad šis susitikimas taptų forumu, kur galėtume stiprinti bendradarbiavimą, o ne aštrinti priešpriešą“, – įžanginėje kalboje sakė Indonezijos prezidentas Joko Widodo.

K. Harris ir Li Qiangas trečiadienį surengė atskiras derybas su Pietryčių Azijos šalių lyderiais. JAV viceprezidentė aptarė, kaip laikomasi tarptautinės teisės Pietų Kinijos jūroje, sakoma jos biuro pareiškime. Kinijos pretenzijos šiame ginčijamame vandens kelyje piktina kelias Pietryčių Azijos valstybes.

18 valstybių viršūnių susitikime ketvirtadienį pirmą kartą per beveik du mėnesius prie vieno stalo susėdo aukščiausio rango JAV ir Rusijos pareigūnai. Liepą vykusiame ministrų susitikime JAV ir Europos pareigūnai pasmerkė S. Lavrovą dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

Ketvirtadienio susitikimas vyksta po to, kai JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, trečiadienį netikėtai apsilankęs Kyjive, paskelbė apie naują daugiau kaip 1 mlrd. dolerių (930 mln. eurų) vertės karinę pagalbą Ukrainai.

Aukščiausiojo lygio susitikime dalyvauja indų ministras pirmininkas Narendra Modi, Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida, Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas, Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau ir Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is, taip pat Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) vadovai.

Ketvirtadienio rytą G 20 susitikimui pirmininkaujančios šalies vadovas N. Modi kreipėsi į ASEAN šalių lyderius, sakydamas, kad būtina „kurti taisyklėmis grindžiamą pasaulio tvarką po COVIDo“ ir bendromis pastangomis užtikrinti laisvą ir atvirą Indijos ir Ramiojo vandenynų regioną.

Ketvirtadienio derybos vyksta praėjus keliems mėnesiams po to, kai A. Blinkenas pirmą kartą per beveik penkerius metus apsilankė Pekine, kur susitiko su Xi Jinpingu ir buvusiu užsienio reikalų ministru Qin Gangu.

Pasak susitikime dalyvausiančio Pietryčių Azijos diplomato, nesitikima, kad jis bus audringas.

„Jie išsakys savo pozicijas, šie susitikimai nėra įtempti. Ypač vadovų lygmeniu, kur bus laikomasi tam tikro padorumo“, – sakė jis.

Po aukščiausiojo lygio susitikimo grupė paskelbs suderintą bendrą pareiškimą.

Nors šis susitikimas gali suburti pagrindinius veikėjus, jo galimybės padėti išspręsti įvairius regioninius ir pasaulinius ginčus yra ribotos, teigia analitikai.

2023 09 07 09:28
Spausdinti