Princas, ministrai pirmininkai ir šnipas: Jungtinės Karalystės viršūnėles sukrėtė Kinijos šnipinėjimo skandalas, rašo Politico.eu.
50-metis Kinijos verslininkas Yang Tengbo, įvardijamas kaip įtariamas šnipas, atsidūrė Jungtinės Karalystės valdžią krečiančio skandalo centre. Savaitgalį pasirodė pranešimų, kad jam buvo uždrausta atvykti į Jungtinę Karalystę 2023 m., kai jis buvo apkaltintas dalyvavęs „slaptoje ir apgaulingoje veikloje“ Kinijos naudai. Tuo metu jis įvardytas kaip keliantis „grėsmę Jungtinės Karalystės nacionaliniam saugumui“.
Prieš apribojant atvykimą, Yang Tengbo turėjo daug galimybių bendrauti su žymiais britų valdžios atstovais, įskaitant karališkosios šeimos narius, aukščiausio rango politikus ir verslo lyderius.
Skandalas kilo šeštadienį, kai paaiškėjo, kad Yang Tengbo artimai draugavo su karaliaus Karolio III broliu, princu Andrew, kuris Jungtinėje Karalystėje jau yra užsitraukęs gėdą dėl artimų ryšių su dabar jau mirusiu amerikiečių pedofilu Jeffrey Epsteinu.
Taip pat buvo pranešta, kad Yang Tengbo, beveik du dešimtmečius gyvendamas ir dirbdamas Didžiojoje Britanijoje, susitikinėjo su buvusiais ministrais pirmininkais Davidu Cameronu ir Theresa May, kol imigracijos teismas uždraudė jam atvykti į šalį saugumo sumetimais (šį sprendimą jis apskundė).
Detalės apie Yang Tengbo draugystę su princu Andrew buvo atskleistos skandalingoje teismo byloje.
Pirmadienį paskelbtame pareiškime Yang Tengbo teigė, kad jis nebesiekia likti anonimu ir nepadarė „nieko blogo ar neteisėto“. Jis pridūrė: „Plačiai paplitęs mano, kaip „šnipo“, apibūdinimas yra visiškai neteisingas. Per du dešimtmečius Jungtinėje Karalystėje susikūriau asmeninį gyvenimą ir myliu šią šalį kaip savo antruosius namus. Niekada nedaryčiau nieko, kas pakenktų Jungtinės Karalystės interesams.“
Detalės apie Yang Tengbo draugystę su princu Andrew buvo atskleistos skandalingoje teismo byloje. Dokumente sakoma, kad verslininkas, palaikydamas glaudžius ryšius su Kinijos ambasada, puoselėjo santykius su princu, slapta vykdydamas verslo reikalus tokiose britams šventose vietose kaip Bakingamo rūmai.
Jungtinės Karalystės saugumo pareigūnai princo Andrew vyresniojo patarėjo Dominico Hampshire’o laišką Yang Tengbo aptiko jo telefone. Jame buvo rašoma, kad, karališkosios šeimos ir jo šeimos nuomone, „sėdite pačioje medžio viršūnėje, ant kurios norėtų būti daug, labai daug žmonių“.
Susirašinėjime priduriama, kad princas ir D. Hampshire’as „rado būdą, kaip kruopščiai pašalinti tuos žmones, kuriais visiškai nepasitikime. Jums vadovaujant, radome būdą, kaip nepastebimai įleisti ir išleisti atitinkamus žmones į namus Vindzore ir iš jų“ – tai nuoroda į Andrew rūmų rezidenciją netoli Vindzoro pilies. Šis atskleidimas paskatino raginimus peržiūrėti Andrew ir kitiems karališkosios šeimos nariams dirbančių patarėjų saugumo leidimus.
Yang Tengbo gimė Kinijoje apie 1974 m., tačiau persikėlė į Jungtinę Karalystę studijuoti ir 2003 m. Jorko universitete įgijo viešojo administravimo magistro laipsnį. Jis išvertė savo vardą į Chris Yang ir įsteigė įmonę, padedančią Pekino verslo lyderiams užmegzti tarptautinius ryšius. Be kita ko, jis padėjo organizuoti pirmąjį Jungtinės Karalystės ir Kinijos verslo lyderių aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame susitiko su tuomečiu kancleriu George’u Osborne’u.
Kartu su tuomečiu ministru pirmininku D. Cameronu G. Osborne’as buvo gerų Pekino ir Londono santykių „aukso eros“ šalininkas, kuris, kai kurių konservatorių nuomone, naiviai neįvertino pavojaus Didžiosios Britanijos nacionaliniam saugumui.
Yang Tengbo tapo princo Andrew verslininkų verslo programos „Pitch@Palace“ Kinijos padalinio vadovu, kartu su savo įmone „Hampton Group“, kuri turėjo sutarčių su Kinijos valstybiniu transliuotoju. Teigiama, kad Jangas mažiausiai du kartus lankėsi Bakingamo rūmuose, prestižiškiausioje karaliaus rezidencijoje, kaip princo svečias.
„Naudingas idiotas“
Andrew buvo priverstas nedalyvauti savo šeimos kalėdinėse šventėse, sekmadienį pranešė Didžiosios Britanijos laikraščiai, visuomenėje kylant pykčiui dėl jo vaidmens antrame per penkerius metus dideliame skandale. Buvęs konservatorių parlamento narys Bobas Seely pavadino jį „vienu iš Pekino vadinamųjų naudingų idiotų, o Bendruomenių Rūmų įstatymų leidėjai surengė karštas diskusijas dėl to, kaip, kaip sakė buvęs torių lyderis Iainas Duncanas Smithas, „žmogui, kuris buvo žinomas saugumo tarnyboms, buvo leista taip arti susipažinti su karališkosios šeimos nariu“.
I. Duncanas Smithas savo kolegoms parlamento nariams sakė, kad įtariamasis šnipas buvo ne „vienišas vilkas“, o vienas iš 40 tūkst. Kinijos komunistų partijos padalinio Jungtinio fronto darbų departamento, siekiančio daryti įtaką užsienyje, narių.
Sari Arho Havrén, analitikos centro RUSI Kinijos užsienio santykių specialistė, Politico.eu sakė: „Glaudūs santykiai su princu Andrew gali turėti kelis tikslus – pavyzdžiui, „elito užvaldymas“. Tai įtakingi žmonės, kurie gali teigiamai kalbėti Kinijos vyriausybės vardu, potencialiai daryti įtaką karališkajai šeimai iš vidaus ir taip veikti kaip Pekinui palanki galios bazė Jungtinėje Karalystėje.“
„Artimi santykiai su princu Andrew taip pat gali atverti duris į kitus reikšmingus ryšius ir žmones, kai artimas ryšys su karališkosios šeimos nariu veikia kaip vartai ir patikimumo garantija. Ir čia Jangas buvo gana sėkmingas, nes jis iš tiesų gavo prieigą prie aukšto rango politikų, pavyzdžiui, buvusių ministrų pirmininkų“, – pridūrė ekspertė.
Politinė žala
Be karališkosios šeimos atstovų, kildamas į aukščiausius britų visuomenės sluoksnius, Yang Tengbo buvo nufotografuotas susitikinėjantis su dviem buvusiais ministrais pirmininkais – D. Cameronu ir kolege Th. May. Jų atstovai sakė, kad nė vienas iš jų neprisimena susitikimo su įtariamu šnipu dėl didelio skaičiaus žmonių, su kuriais jie buvo supažindinami eidami savo pareigas.
2018 m. buvo pranešta, kad Yang Tengbo taip pat rėmė mados įmonę, kurią įsteigė mirusi amerikiečių ir britų verslininkė Barbara Judge – kadaise apibūdinta kaip „viena iš geriausius ryšius turinčių moterų Didžiojoje Britanijoje“.
Žinia apie šnipinėjimo skandalą negalėjo ateiti blogesniu metu Keiro Starmerio vyriausybei, kuri siekia atšildyti šaltus Didžiosios Britanijos santykius su Kinija po daug metų trukusių pastarosios ir ankstesnės konservatorių administracijos nesutarimų.
Pirmadienį K. Starmeris pripažino, kad jo vyriausybė yra „susirūpinusi dėl Kinijos keliamo iššūkio“. Tačiau ministrai, regis, atsargiai vertina Kiniją kaip grėsmę Jungtinei Karalystei, nes naujasis premjeras siekia užmegzti glaudesnius prekybinius santykius, kad įgyvendintų savo vidaus ekonomikos augimo planus.
Užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy pasveikino teismo sprendimą palikti galioti draudimą Yang Tengbo atvykti į Jungtinę Karalystę, pabrėždamas, kad Didžioji Britanija imsis veiksmų tais atvejais, kai „asmenys kelia grėsmę“, ir pridūrė: „Šis atvejis, deja, neegzistuoja vakuume.“
Leiboristų vyriausybė, atėjusi į valdžią, ne kartą bandė suartėti su Pekinu, o K. Starmeris praėjusį mėnesį tapo pirmuoju Jungtinės Karalystės ministru pirmininku, asmeniškai susitikusiu su prezidentu Xi Jinpingu nuo 2018 metų. Jo vizitas įvyko po to, kai spalio mėnesį Kinijoje lankėsi užsienio reikalų sekretorius D. Lammy – tai buvo tik antrasis toks vizitas per šešerius metus, o 2025 m. po jo į Kiniją turėtų atvykti energetikos sekretorius Edas Milibandas ir kanclerė Rachel Reeves.
Šie įvykiai vyksta tuo metu, kai vyriausybė siekia užbaigti vadinamąjį savo užsienio politikos pozicijos Pekino atžvilgiu „Kinijos auditą“. Spalį Politico.eu pranešė, kad santykių įvertinimo darbai turėtų būti baigti kitų metų pradžioje.
Į Kinijos auditą taip pat ketinama įtraukti daugiau informacijos apie Jungtinės Karalystės užsienio lobistų registrą – Užsienio įtakos registravimo schemą (FIRS) – kaip dalį pastangų apsaugoti britų interesus nuo užsienio veikėjų, tokių kaip Rusija, Iranas ir Kinija.
Pirmadienį laikraštis „The Times“ pranešė, kad Kinija nebus įtraukta į „sustiprintą“ FIRS schemos pakopą, pagal kurią reikėtų atidžiau tikrinti valstybės dalyvavimą Jungtinės Karalystės įmonėse ir institucijose, o „Reuters“ pranešė, kad vyriausybė ketina paspartinti santykių su Kinija atnaujinimą, kad galėtų užsiimti savo ekonominiais prioritetais.
Kinijos ekspertas Steve’as Tsangas sakė: „Kadangi Kinija daro tiek daug, kada nors tikrai paaiškės kas nors, dėl ko reikės vėl paspausti „perkrovimo“ mygtuką. Kiek kartų šis mygtukas gali būti paspaustas, yra politinis, o ne fizinis klausimas. Pekinui nepatiks visuomenės reakcija į žinią apie infiltraciją, tačiau jis iš tikrųjų nedaug ką gali padaryti, nebent būtų pasirengęs, kad santykiai pablogės.
„Šiuo metu nė viena vyriausybė nėra suinteresuota, kad Jungtinės Karalystės ir Kinijos santykiai pablogėtų, todėl Pekinas gali stengtis per daug nereaguoti, nebent šis klausimas Jungtinėje Karalystėje imtų siausti kaip sniego gniūžtė ir Pekinui taptų per daug nepatogu vengti tiesioginio atsako“, – pridūrė jis.