Meniu
Prenumerata

trečiadienis, sausio 22 d.


DIKTATORIŲ LIKIMAS
Kur slėpsis V. Putinas, kai bus nuverstas?
IQ
Scanpix
Vladimiras Putinas.

Rusijos despotas suteikė prieglobstį kruvinam Sirijos kolegai, bet turi savęs paklausti – kur jam reiks bėgti, kai reikalai taps komplikuoti? Klausia ir atsakymo ieško CEPA analitikos centro svetainėje Rusijos ekspertas iš Harvardo universiteto Walteris Clemensas.

Kremliaus mafijos bosas Vladimiras Putinas papirko mažesnius Maskvos gangsterius, kad užsitikrintų jų paramą, bet jie gali nuspręsti išstumti jį iš skęstančio laivo, kai karui pritrūks karių ir ekonominio garo. Abi Ukrainos karo pusės yra išsekusios, tačiau Kyjivą remia kitos valstybės, kurių bendras BVP yra daugiau nei 10 kartų didesnis nei Rusijos. JAV ir Ukrainos karo technologijos, kurias sustiprina dirbtinis intelektas, neutralizuoja daugelį Rusijos bepiločių lėktuvų ir raketų, taip pat Irano ir Šiaurės Korėjos tiekiamas raketas. Kaip rodo Basharo al Assado žlugimas, silpnumas slepiasi po diktatoriškos jėgos fasadu, pabrėžia W. Clemensas.

Pasak jo, V. Putinas galėtų pasitraukti į kokį nors atokų didžiausios pasaulio šalies regioną, bet jo saugumas nėra užtikrintas šalyje, kur tūkstančiai šeimų piktinasi, kad per kruviną karą prieš Ukrainą neteko 700 tūkst. sūnų ar tėvų. V. Putino rūmai prie Juodosios jūros ir netoli Maskvos tikriausiai yra per arti potencialių žudikų (ne mažiau veiksmingų Ukrainos žudikų), kad būtų ramus prieglobstis.

V. Putinas galėtų paprašyti savo barono Minske ramaus lizdo Baltarusijoje, svarsto W. Clemensas, tačiau ši šalis yra pavojingai arti Lenkijos ir Ukrainos. Beje, joje pačioje kunkuliuoja nepasitenkinimas ir tai gali nuversti patį Aliaksandrą Lukašenką.

V. Putinas taip pat galėtų ieškoti atokvėpio Teherane, tačiau Irano ateitis taip pat atrodo rizikinga, rašo ekspertas. Staigi Sirijos revoliucija Teheranui buvo katastrofa, tačiau tai tik paskutinė iš ilgo sąrašo. Irano klientai Libane, Gazoje ir Jemene patyrė rimtų nuostolių. Daugelis iraniečių, ilgą laiką priešiškai nusiteikusių ajatolos valdymo atžvilgiu, gali jaustis suaktyvėję dėl Sirijos diktatūros pralaimėjimo.

Pasak W. Clemenso, galima įsivaizduoti, kad V. Putinas galėtų ieškoti prieglobsčio Kinijoje, kur jo artimas ar artimiausias draugas taip pat yra mafijos bosas. Tačiau Maskvai būtų nepatogu kreiptis į vyresnįjį bendros kampanijos prieš JAV imperializmą partnerį. Be to, Xi Jinpingas gali jo nenorėti. Pekinas neieško dar vieno konflikto su Donaldo Trumpo Baltaisiais rūmais šaltinio.

Ar Indija yra viena iš galimybių, klausia ekspertas ir atsako: naujasis Delis džiaugiasi galėdamas įsigyti didžiulius kiekius rusiškos naftos už palankią kainą, tačiau vis dar stengiasi nesiimti Maskvos ar Vašingtono pusės. Premjeras Narendra Modi vargu ar išties sveikinimo kilimėlį Tarptautinio Baudžiamojo Teismo ieškomam nusikaltėliui.

Kitas V. Putino draugas yra Kim Jong-unas. Jam nerūpi tarptautinė nuomonė ir jis nesigėdytų, kad V. Putinas yra jo svečias. Buvusio Rusijos prezidento dalyvavimas Šiaurės Korėjos visuomenei galėtų būti pristatytas kaip dar viena Kim Jong-uno režimo pergalė. Tačiau V. Putinui tai būtų pažeminimas.

Toli ir šiek tiek per arti Gvantanamo esanti Kuba galėtų būti gera vieta pensijai, svarsto W. Clemensas. Mėgstantis žvejoti ir pliuškentis bangose V. Putinas galėtų atsivežti raktus nuo daugelio sąskaitų, kuriose tikriausiai laikomi keli milijardai dolerių. Kubos kariuomenė ir saugumo pajėgos 65 metus saugojo šalies vadovybę nuo dešimčių jankių sąmokslų.

„Labai akivaizdu, kad tai geresnis variantas nei Baltarusija, Iranas ar Šiaurės Korėja. O jei grįš senoji draugystė su D. Trumpu, vizitas į Mar-a-Lado kada nors gali būti planuojamas“, – apibendrina W. Clemensas.

2024 12 18 15:22
Spausdinti