Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gruodžio 6 d.


KLIMATO KAITA
Mokslininkai: karščio bangos Europoje ir JAV „praktiškai neįmanomos“ be klimato kaitos
ELTA
Scanpix
Karčio banga Atėnuose.

Stiprus karštis, kuris šį mėnesį svilino Šiaurės Ameriką ir Europą, būtų „praktiškai neįmanomas“ be žmogaus sukeltos klimato kaitos, antradienį pareiškė mokslininkai. Dėl itin aukštos oro temperatūros kyla pavojus sveikatai ir įsiplieskia siautulingi miškų gaisrai.

Šiauriniame pusrutulyje nuo karščio nukentėjo dešimtys milijonų žmonių, o šis liepos mėnuo visame pasaulyje bus karščiausias nuo tada, kai pradėti rinkti duomenys, todėl ekspertai įspėja, kad jei nesumažinsime planetą šildančių išmetamųjų teršalų kiekio, laukia dar blogesni laikai.

Šį mėnesį pietų Europą, kai kurias JAV dalis, Meksiką ir Kiniją užklupo dideli karščiai, o temperatūra viršijo 45 laipsnius Celsijaus.

Atlikę naują skubią karščių analizę, grupės „World Weather Attribution“ mokslininkai nustatė, kad karščio bangos kai kuriose Europos ir Šiaurės Amerikos dalyse būtų buvusios beveik neįmanomos be klimato kaitos.

Karščių Kinijoje tikimybė dėl visuotinio atšilimo padidėjo 50 kartų, nustatė jie.

„Klimato kaitos vaidmuo yra absoliučiai stulbinamas“, – sakė Granthamo klimato kaitos ir aplinkos instituto prie Londono imperatoriškojo koledžo klimatologė Friederike Otto.

Aukšta temperatūra įsivyravo didžiojoje JAV pietvakarinėje ir pietinėje dalyje, taip pat ir Finikse, Arizonoje, kur tris savaites iš eilės buvo rekordiškai aukšta temperatūra, viršijanti 43 laipsnius Celsijaus.

Dėl gaisrų žemyninėje Graikijos dalyje ir salose dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti bėgti, turistai ieškojo evakuacijos skrydžių, o ministras pirmininkas pareiškė, kad šalyje vyksta „karas“.

Pekine vyriausybė ragino vyresnio amžiaus žmones likti namuose, o vaikus – sutrumpinti žaidimų laiką lauke, siekiant sumažinti karščio ir pažemio ozono taršos poveikį.

2023 07 25 09:05
Spausdinti