Meniu
Prenumerata

penktadienis, gruodžio 8 d.


JAV IR KINIJOS VADOVŲ SUSITIKIMAS
Nauja era: J. Bidenas ir Xi Jinpingas susitarė atkurti karinius ryšius
BNS
Scanpix
Joe Bidenas ir Xi Jinpingas.

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas trečiadienį susitikę San Fransiske vyksiančio aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose susitarė atkurti karinius ryšius, net jei J. Bidenas nesilaikė protokolo ir pareiškė, kad vis dar laiko Xi Jinpingą diktatoriumi.

Per keturias valandas trukusias derybas, kuriomis siekta užkirsti kelią didėjančiai įtampai tarp didžiausių pasaulio ekonomikų, kad ji neperaugtų į konfliktą, vadovai paspaudė vienas kitam ranką ir pasivaikščiojo po sodą istoriniame Kalifornijos dvare.

Jie taip pat susitarė, kad Kinija imsis griežtesnių priemonių, kad būtų apribota fentanilio sudedamųjų dalių gamyba. Priklausomybė nuo šio narkotiko sukėlė krizę įvairiuose Amerikos miestuose.

Tačiau Xi Jinpingo ir J. Bideno nuomonės dėl Taivano klausimo išsiskyrė: Kinijos prezidentas liepė JAV kolegai nustoti ginkluoti salą ir sakė, kad susivienijimo neįmanoma sustabdyti.

Pekinas šią savivaldžią ir demokratinę salą laiko savo teritorija, kurią vieną dieną reikia susigrąžinti, jei reikės – jėga.

J. Bidenas savo ruožtu paragino Kiniją gerbti būsimų rinkimų procesą Taivane.

Abu lyderiai asmeniškai nebuvo susitikę nuo 2022 m. lapkričio, kai surengė derybas Balyje. JAV ir Kinijos santykiai pašlijo po to, kai šių metų vasarį Jungtinės Valstijos numušė įtariamą Kinijos sekimo balioną.

Tačiau J. Bidenas spaudos konferencijoje dvare „Filoli“ Kalifornijoje sakė, kad pokalbiai su Xi Jinpingu, kurį jis pažįsta nuo 2011 m., buvo „vienos konstruktyviausių ir produktyviausių mūsų diskusijų“.

„Jis yra diktatorius“

Jungtinės Valstijos aktyviai, bet atsakingai konkuruos su vis labiau įsitvirtinančia Kinija, „kad neįsiveltų į nesutarimus ar atsitiktinį konfliktą“, pridūrė jis.

„Mes su juo sutarėme, kad kiekvienas iš mūsų gali pakelti telefono ragelį, paskambinti tiesiogiai ir kad būsime nedelsiant išklausyti“, – sakė J. Bidenas.

Jis pridūrė, kad siekiant išvengti galimų konfliktų labai svarbu atkurti aukšto lygio JAV ir Kinijos karinius ryšius, kuriuos Kinija nutraukė po to, kai 2022 m. Taivane apsilankė tuometinė JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

Abi šalys taip pat susitarė surengti derybas dėl dirbtinio intelekto ir glaudžiau bendradarbiauti kovos su klimato kaita srityje prieš kitą mėnesį Dubajuje įvyksiančią Jungtinių Tautų klimato kaitos konferenciją COP28.

Tačiau kruopščiai surežisuotos diplomatijos diena baigėsi nelabai diplomatiška pastaba, J. Bideno išsakyta po spaudos konferencijos nulipus nuo scenos.

„Na, jis jau toks yra“, – atsakė J. Bidenas, kai žurnalistas paklausė, ar jis, kaip birželį, ir toliau galėtų pavadinti Xi Jinpingą diktatoriumi. Ši pastaba tuo metu sukėlė piktą Pekino reakciją.

„Turiu omenyje, jog jis yra diktatorius ta prasme, kad vadovauja šaliai, komunistinei šaliai, kurios valdymo forma visiškai skiriasi nuo mūsų“, – pridūrė jis.

Diplomatai kelis mėnesius stengėsi, kad derybos įvyktų, o paskui derino menkiausias detales išskirtiniame dvare, kuris XX a. devintajame dešimtmetyje buvo rodomas JAV televizijos seriale „Dinastija“ (Dynasty).

J. Bideno ir Xi Jinpingo susitikimas buvo suplanuotas iki menkiausių detalių, tokių kaip rankų paspaudimai ant raudonojo kilimo, delegacijų susėdimas abipus didžiulio stalo ir JAV prezidento pasisveikinimas su Kinijos kolega.

Jie taip pat dalyvavo dalykiniuose pietuose, per kuriuos buvo patiekta raviolių su rikotos ir žolelių įdaru, vištienos, gardintos peletrūnu, ir auksinių ryžių plovas.

„JAV turėtų liautis ginklavusios Taivaną“

Vaikščiodami po sodą Xi Jinpingas ir J. Bidenas mojavo žurnalistams. Šiems paklausus, kaip sekėsi derybos, JAV prezidentas iškėlė į viršų abu nykščius.

Kinijos vadovas anksčiau perspėjo, kad negalima nusigręžti vieniems nuo kitų, ir sakė, jog „Žemės planeta pakankamai didelė, kad joje sektųsi abiem šalims“.

J. Bidenas ir Xi Jinpingas taip pat aptarė karus Gazos Ruože ir Ukrainoje, kuriuose jų šalys palaiko priešingas puses.

Tačiau po derybų Xi Jinpingas taip pat turėjo griežtų žodžių J. Bidenui, ypač Taivano klausimu.

„JAV turėtų (...) liautis ginklavusios Taivaną ir remti taikų Kinijos susivienijimą“, – sakė Xi Jinpingas J. Bidenui. Kinijos lyderio žodžius citavo Užsienio reikalų ministerija Pekine.

„Kinija realizuos susivienijimą ir to neįmanoma sustabdyti“, – pridūrė Xi Jinpingas.

Jis taip pat įspėjo J. Bideną, kad JAV sankcijos ir kitos kinų įmonėms taikomos priemonės kenkia Pekino teisėtiems interesams, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Rusija, kuri yra Kinijos partnerė, Vašingtono nuomone, stiprėjančiame autoritariniame aljanse, palankiai įvertino susitikimą. Kremlius šias derybas pavadino svarbiomis visiems.

Po aukščiausiojo lygio susitikimo J. Bideno ir Xi Jinpingo prioritetus dėl „atsakingos konkurencijos“ tam tikru mastu parodė jų tolesnė darbotvarkė.

J. Bidenas San Fransiske pasakė sveikinimo kalbą Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forume, kuris yra viena svarbiausių Jungtinių Valstijų įtakos sferų.

Xi Jinpingas, kurio šaliai sunkiai sekasi skatinti ekonomikos augimą po itin griežtų suvaržymų per COVID-19 pandemiją, surengė vakarienę JAV įmonių vadovams.

2023 11 16 07:37
Spausdinti