Europos Komisija (EK) nei patvirtino, nei paneigė pranešimus, kad ES svarsto nutraukti Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) iškeltą ir šiuo metu laikinai sustabdytą bylą dėl Kinijos taikytų prekybos ribojimų Lietuvai.
„Būsiu labai aiškus: jokio sprendimo nepriimta dėl šios procedūros“, – pirmadienį per vidurdienio spaudos konferenciją Briuselyje teigė EK atstovas spaudai Olofas Gillas.
Kaip anksčiau rašyta, praėjusių metų sausio 25 d. ES oficialiai paprašė PPO kolegijos, nagrinėjančios bylą DS610 (Kinijos ir ES PPO ginčas dėl Lietuvos prekybos), laikinai sustabdyti savo darbą. Šis prašymas buvo įvykdytas.
„Tai procedūrinis žingsnis, kurio imtasi dėl techninių priežasčių, susijusių su būtinybe įvertinti tam tikrus elementus, atsiradusius rengiant rašytinius pareiškimus, – tuomet IQ teigė O. Gillas. – Šį sustabdymą ES, kaip skundo pateikėja šioje byloje, gali padaryti bet kuriuo PPO procedūros metu.“
Kokios tos konkrečios „techninės priežastys“, Komisijos atstovas tuomet neįvardijo. Vis dėlto teigta, kad tai susiję su papildomais įrodymais, kuriuos esą nori pateikti ES teisininkai, kad sustiprintų bylą prieš Kiniją. O. Gillas taip pat nenurodė, kokiam laikui Komisija stabdo darbą byloje.
IQ žiniomis, PPO ginčo atnaujinimo klausimą EK dar praėjusių metų pabaigoje kėlė naujasis Lietuvos užsienio reikalų Kęstutis Budrys. IQ apie tai oficialiai teiravosi O. Gillo, bet atsakymo nesulaukta, kaip ir paaiškinimų, kuriame atape yra procedūra. Vis dėlto savaitgalį naujienų agentūra „Bloomberg“ pranešė, kad ES svarsto visiškai nutraukti ginčą PPO prieš Kiniją dėl įtariamos ekonominės prievartos, nukreiptos prieš Lietuvą. Tokie ES svarstymai esą kelia Vašingtono nepasitenkinimą, o išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo komanda tai vertina kaip pasidavimą Pekinui.
Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį paragino EK tęsti šią bylą.
„Mūsų nuomone, tebėra tam tikros problemos, susijusios su tuo, kad toli gražu ne visi apribojimai ar suvaržymai yra panaikinti. Taip, suprantu, kad pateikti įrodymus, argumentuoti juos nėra paprasta. Bet tai yra tikrai pagal jėgas EK, todėl mes skatiname EK nenuleisti rankų, toliau tęsti šitą bylą ir tikėtis pozityvaus rezultato“, – kalbėjo prezidentas.
Premjeras Gintautas Paluckas žurnalistams teigė, kad Lietuvos pozicija šiuo klausimu „nėra pati svarbiausia“, nes ji byloje tiesiogiai nedalyvauja.
„Komisijai reikia apsispręsti, bet problema, matyt, yra ta, kad stokojama įrodymų dėl aktyvių Kinijos valdžios veiksmų šioje byloje“, – sekmadienį sakė socialdemokratas.
Pirmadienį EK atstovas O. Gillas nesileido į detales dėl minimos bylos PPO, bet teigė, kad visada palaiko ir palaikys Lietuvą.
„Norėčiau priminti, kad ES visada vadovavosi principu atsakyti į ekonominę prievartą prieš valstybes nares ar įmones. Mes visada palaikysime Lietuvą ir imsimės priemonių prieš bet kokią prievartą ir jos poveikį prekybai. Todėl visų pirma mes pradėjome šią bylą. Dabar toliau stebėsime kaip viskas vystosi, žiūrėsime eksportą iš Lietuvos į Kiniją, toliau artimai dirbsime su savo sąjungininkais G 7 formatu dėl ekonominės prievartos“, – kalbėjo jis.
Vis dėlto pagal PPO taisykles, jei per 12 mėnesių byla nebus atnaujinta, tyrimas žlugs. T. y. liko penkios dienos.
„Pakartosiu – sprendimas nepriimtas, o kai jis bus priimtas, apie tai pranešime“, – pirmadienį aiškino EK atstovas.
2022 m. pradžioje ES oficialiai pradėjo ginčą PPO dėl Pekino įgyvendintų prekybos apribojimų Lietuvai po to, kai Vilnius atidarė Taivano (Taivaniečių) atstovybę. Kaip pabrėžė įtakingas Briuselio leidinys Politico.eu, ši byla „sujaukė ES ir Kinijos santykius“. Kinijos atstovai teigia, kad pati byla PPO – tai daugiau ES politinis žingsnis.