Nepavykus nulaužti Vengrijos ir Slovakijos veto dėl sankcijų Gruzijos valdantiesiems, Europos Parlamente (EP) toliau skamba raginimai imtis priemonių ir aktyviau įsitraukti į įvykius šioje Pietų Kaukazo šalyje.
Antradienį EP, Strasbūre, vykusioje diskusijoje dėl padėties Gruzijoje pagrindinių proeuropietiškų jėgų atstovai dar kartą paragino įgyvendinti sankcijas už rinkimų klastojimą ir žiaurų protestų malšinimą atsakingiems Tbilisio pareigūnams. Kaip teigė nuolatinė EP pranešėja Sakartvelo klausimu Rasa Juknevičienė, didžiausios EP „Europos liaudies partijos pozicija yra aiški: Parlamento rinkimai buvo pavogti. Nėra kito kelio, kaip padėti Sakartvelui, tik nauji rinkimai. Prezidentė Salomė Zurabišvili yra vienintelė žmonių teisėtai išrinkta prezidentė tol, kol bus surengti nauji rinkimai.“
EP narė, kuri praėjusią savaitę pati lankėsi Tbilisyje, Kremliaus draugais išvadino blokavusius ES sankcijas ir kartu paragino „valstybių narių vadovus, ministrus nedelsti ir vykti į Tbilisį su europietiško Sakartvelo misija“.
Panašiai diskusijoje kalbėjo ir socialistų, liberalų ir žaliųjų atstovai: ragino taikyti sankcijas ir smerkė valdančiąją „Gruzijos svajonės“ partiją, kuri esą yra „rusiškas košmaras, pavogęs žmonių balsus rinkimuose, kurie nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi“.
Tiesa, radikalios dešinės ir radikalios kairės atstovai toliau kliedėjo apie kažkokį sąmokslą Gruzijoje, esą protestams vadovaujama iš užsienio, bandoma supriešinti tautą su valdžia, kaip tai neva buvo Ukrainos Maidane.
Galima sakyti, kad pastarieji Kremliaus propagandos argumentai atspindi ir Vengrijos bei Slovakijos poziciją, kurios pirmadienį Briuselyje vykusiame ES užsienio reikalų tarybos posėdyje blokavo sankcijas „Gruzijos svajonės“ atstovams, ir abejotina, ar artimiausiu metu pakeis savo požiūrį. Tiesa, naujoji ES diplomatijos vadovė Kaja Kallas neatrodė labai pesimistiška ir po Tarybos posėdžio net juokavo: „Tai pirmasis Vengrijos veto man, bet manau, kad ne paskutinis.“
Vis dėlto pirmadienį vykusiame ES užsienio reikalų tarybos posėdyje buvo sutarta dėl bevizio režimo ribojimo Gruzijos diplomatams ir pareigūnams, nes tam nereikia visų šalių narių pritarimo, o užtenka tik kvalifikuotos daugumos. Artimiausiu laiku Europos Komisija turėtų pateikti pasiūlymą šiuo klausimu.
Trečiadienį EP Strasbūre lankysis Sakartvelo prezidentė S. Zurabišvili. Šeštadienį „Gruzijos svajonės“ kontroliuojama rinkimų kolegija naujuoju prezidentu paskyrė futbolininką be aukštojo išsilavinimo Iraklį Kobachidzę. S. Zurabišvili ir opozicija šį sprendimą pavadino neteisėtu. Didžiuosiuose šalies miestuose nuo lapkričio pabaigos kilo nauja protestų banga, kai valdantieji paskelbė, kad stabdo derybas dėl narystės ES. Per protestus ir reidus prieš opoziciją buvo suimta apie 400–500 žmonių.
Lietuva, kaip ir kitos Baltijos valstybės, jau įvedė savas sankcijas Gruzijos jėgos struktūrų atstovams ir valdantiesiems, tarp jų tam pačiam futbolininkui, panorusiam tapti prezidentu, I. Kobachidzei.