Meniu
Prenumerata

trečiadienis, vasario 28 d.


KOVA DĖL AMBASADORIAUS
G. Landsbergis trečiadienį susitiks su G. Nausėda: bus sprendžiamas ambasadorių klausimas
ELTA
Užsienio reikalų ministerija
Gabrielius Landsbergis.

Ministro Gabrieliaus Landsbergio iniciatyva ateinantį trečiadienį jau yra suplanuotas susitikimas su prezidentu Gitanu Nausėda, kurio metu ketinama aptarti stringantį ambasadorių paskyrimo klausimą, teigia Užsienio reikalų ministerija (URM).

„Nenorėtume komentuoti tvarkos Prezidento kanceliarijoje, bet gal Prezidentas nežinojo, kad ministro iniciatyva, trečiadienį jau suplanuotas jo ir ministro susitikimas. Ministras pasirengęs pateikti kompleksinius, tvarius ir visaapimančius sprendimų dėl Lietuvos diplomatinio korpuso paskyrimų bei tikimės, kad toks sutarimas bus atrastas“, – ketvirtadienį Eltai teigė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Paulina Levickytė.

Prezidentūra jau anksčiau teigė savo poziciją dėl diplomatų išsiuntus sausio 11 d., tačiau ministras G. Landsbergis tuomet tikino, kad ministerija laiško negavo.

G. Nausėda ketvirtadienį teigė, kad jam sunku komentuoti užsienio reikalų ministro G. Landsbergio pareiškimus, esą jis negavo išsiųstos Prezidentūros pozicijos dėl teikiamų ambasadorių kandidatūrų. Prezidentas svarstė, kad galbūt ši informacija ministro nepasiekia dėl „betvarkės“ jo vadovaujamoje ministerijoje.

Prezidentūra ir valdantieji jau antrą mėnesį ginčijasi dėl to, kas yra kaltas, jog Lietuvai strategiškai svarbi ambasada Lenkijoje neturi ambasadoriaus.

Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Eduardas Borisovas buvo atšauktas rugsėjo 7 dieną, pasibaigus jo kadencijai.

Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis teigia, kad prezidentui buvo pateiktos bent dvi ambasadorių kandidatūros, kurios buvo atmestos.

Prezidentūra, argumentuodama savo poziciją, iš pradžių aiškino, kad vienas iš URM pasiūlytų kandidatų nemokėjo lenkų kalbos. Vėliau šalies vadovas kaltino ministeriją politizuojant ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo procesą bei bandant proteguoti tam tikrus į šias pareigas siūlomus asmenis. Vėliau šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas prakalbo ir apie vadinamojo „valstybininkų“ klano šešėlį – pasak jo, ambasadorių skyrimo procesas stringa būtent dėl jų įtakos.

Trintys tarp institucijų išryškėjo ir pastarosiomis dienomis, paaiškėjus, kad URM šių metų vasarą ketina atšaukti Lietuvos ambasadorių prie NATO Deividą Matulionį. Prezidentūra tokį sprendimą pavadino „kryptingu ministerijos elgesiu patyrusio ir profesionalaus diplomato atžvilgiu“. Savo ruožtu G. Landsbergis pabrėžė, kad D. Matulionio atšaukimas buvo suderintas su Daukanto aikštės rūmais, todėl Prezidentūros pareiškimai jį stulbino.

2024 02 01 12:33
Spausdinti