Meniu
Prenumerata

pirmadienis, balandžio 29 d.


PARLAMENTARŲ IŠLAIDOS
I. Šimonytė: parlamentinės lėšos turi būti pridėtos prie Seimo narių atlyginimo
BNS
Julius Kalinskas/ELTA
Ingrida Šimonytė.

Atsinaujinant diskusijoms dėl parlamentinių išlaidų panaudojimo pagrįstumo, premjerė Ingrida Šimonytė sako seniai siūliusi Seimo nariams šį klausimą spręsti atitinkamą sumą pridedant prie atlyginimo ir ją apmokestinant.

„Tą sumą reikia pridėti prie Seimo narių atlyginimo, apmokestinti visais nustatytais šitoje valstybėse mokesčiais ir tada jau kam reikia gėlių – tegul perka gėlių, kam reikia saldainių – tegul perka saldainių, kam reikia kuro – tegul perka kuro, ir taip toliau, ir panašiai“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė.

Premjerė teigė Seimo nariams siūliusi tokią galimybę jau seniau.

„Nežinau, kuo gėlės yra geriau už kurą, arba kuo kuras yra blogiau iPhone'ą (...). Labai seniai esu Seimo nariams pasiūliusi, nuo tada, kada atėjau į Seimą, kad nereikia šitos, taip sakant, pagundos, nes rizika už labai nedidelius pinigus labai susigadinti savo reputaciją“, – kalbėjo ji.

Anot premjerės, kokia suma galėtų būti pridedama turi teisę ir atsakomybę nuspręsti Seimas.

„(...) bet tai neturi būti kažkieno kito pinigai, šalia esantys pinigai, kur tau atrodo, kad gal jie ne tavo ir gal tau nelabai rūpi, ar tu tikrai leidi pinigus toms išlaidoms, kurios tau yra pačios svarbiausios“, – kalbėjo premjerė.

Pasak I. Šimonytės, Konstitucijoje yra parašyta, kad Seimo nariams turi būti skiriamos parlamentinės išlaidos, tačiau nekalbama apie jų dydį. Jos teigimu, išlaidos gali būti nustatytos ir labai nedidelės, „labai konkrečioms sritim, kurios nekelia jokių abejonių“.

Premjerė išmokų tvarką komentavo visuomenininkui Andriui Tapinui ėmusis iniciatyvos tikrinti parlamentarų išlaidas ir keliant abejones dėl kai kurių jų pagrįstumo. A. Tapinas skelbė, kad Laisvės partijos atstovas Marius Matijošaitis už parlamentinei veiklai skirtas lėšas pirko profesionalią muzikinę įrangą, kompiuterius, spausdintuvą, „Samsung“ projektorių, rankų darbo odinį dėklą kompiuteriui „Macbook“, naujausią „Samsung“ telefoną už daugiau kaip 2 tūkst. eurų, dar papildomai nuomojosi kompiuterinę įrangą už beveik 500 eurų per mėnesį.

Antradienį M. Matijošaitis paskelbė stabdantis narystę Laisvės partijoje ir pasitraukiantis iš Europos Parlamento (EP) rinkimų sąrašo.

Tuo metu praėjusią savaitę energetikos ministras ir parlamentaras Dainius Kreivys grąžino nuo 2021 metų pradžios gautas parlamentines lėšas, per 18 tūkst. eurų. D. Kreivys komentavo, kad tyrimo autoriams klausimų sukėlė parlamentinių lėšų naudojimas dvylikos metų senumo automobilio draudimui.

Kaip skelbė LRT televizija, abejonių dėl interesų konflikto gali kelti ir konservatorės socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės perkamos maketavimo paslaugos iš Mindaugo Mikulėno – partijos vicepirmininkės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės vyro. Ministrė sakė perkanti paslaugas pasirinkusi pagal jų kokybę. Ministrė taip pat aktyviai naudojosi pavežėjų paslaugomis, nors turi ir tarnybinį automobilį. Pati M. Navickienė sakė tai dariusi, nes neturi asmeninio automobilio.

Visuomenininkas Andrius Tapinas trečiadienį paskelbė apie 19-os parlamentarų brangesnius pirkinius, įsigytus tarp 2023 metų rugsėjo ir lapkričio 15 dienos. Didžioji dalis įvardijamų Seimo narių pirko telefonus arba kompiuterius.

A. Tapino paskelbtame sąraše minimi įvairioms politinėms jėgoms atstovaujantys parlamentarai, tarp jų – du dabartiniai ministrai Agnė Bilotaitė ir Dainius Kreivys bei buvusi ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Pasak A. Tapino, brangiausią pirkinį parlamentinėms išlaidoms skirtomis lėšomis įsigijo konservatorius Arūnas Valinskas. Jis už 2658 eurus nusipirko „Lenovo Legion Pro 7“ – anot A. Tapino, gamintojai nurodo, kad šis kompiuteris skirtas žaidimams.

Jo teigimu, A. Valinskas pažadėjo Seimo kanceliarijai grąžinti kompiuteriui išleistus pinigus.

Seimo nariams kas mėnesį skiriama 0,8 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio suma išlaidoms, susijusioms su jų parlamentine veikla: biuro, kompiuterinės technikos nuomai, ryšio paslaugoms, transporto išlaidoms, automobilio eksploatacijai, suvenyrams, viešosios informacijos rengėjų paslaugoms ir panašiai.

Parlamentinei veiklai Seimo nariai praėjusiais metais išleido daugiau kaip 2 mln. eurų, rodo Seimo Etikos ir procedūrų komisijos ataskaita. Praktiškai tokia pati suma panaudota ir 2022-aisiais.

Per praėjusius metus kiekvienas Seimo narys parlamentinei veiklai galėjo panaudoti 18,5 tūkst. eurų, beveik visą sumą išleido daugiau kaip pusšimtis parlamentarų.

2024 02 14 15:13
Spausdinti