Meniu
Prenumerata

trečiadienis, liepos 6 d.


SOCIALINIS DRAUDIMAS
Izoliacijoje esančius darželinukus, pradinukus prižiūrintys tėvai gaus ligos išmokas
BNS
Unsplash

Privalomai izoliuotus darželinukus ir pradinukus prižiūrintys tėvai gaus ligos išmokas, nusprendė Seimas.

Išmokos bus mokamos už izoliacijoje esančius vaikus iki 8 metų, pradinukus ir vaikus su negalia iki 21 metų, kai jie mokosi pagal bendrojo ar specialiojo ugdymo programą, numato antradienį priimtos pataisos. Už Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) inicijuotus Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimus vienbalsiai balsavo 111 parlamentarų.

Ligos išmoka už vaiko priežiūrą siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Ją galės gauti tėvai, globėjai ar dirbantys seneliai. Išmokos bus mokamos ir atgaline tvarka – turint nedarbingumo pažymėjimus, išduotus už laikotarpį nuo karantino režimo pradžios.

Ligos išmokos už vaikų priežiūrą bus mokamos, jei jiems paskiriama privaloma izoliacija dėl lankymosi koronaviruso paveiktoje šalyje arba tiesioginio sąlyčio su sergančiuoju. Iki šiol ligos išmokos tėvams laikino nedarbingumo metu mokamos tik kai vaikas yra užsikrėtęs koronavirusu. Pataisos taip pat nustato tvarką, kai nedarbingumo išmokas dėl privalomos izoliacijos gaus iš užsienio grįžę gyventojai, kurie ten lankėsi ne darbo tikslais.

Išmokos bus mokamos, jei darbuotojas neturėtų galimybės dirbti nuotoliniu būdu ir šalis, iš kurios grįžo, iki jam išvykstant nebuvo įtraukta į sąrašą valstybių, iš kurių grįžus privaloma izoliacija. Išmoka grįžusiems iš užsienio gyventojams, kaip ir ligos atveju, bus mokama nuo trečios dienos ir sieks 62,06 proc. nuo atlyginimo iki mokesčių.

Privaloma izoliacija vaikui gali būt paskiriama dviem atvejais – kai vaikas be tėvų ar globėjų lankėsi koronaviruso paveiktoje šalyje arba kai turėjo tiesioginį sąlytį su sergančiuoju. Išmoka nepriklausys, jeigu vaikas į koronaviruso paveiktą šalį išvyko, kai ši šalis jau buvo įtraukta į paveiktų valstybių sąrašą. Jeigu vaikas koronaviruso paveiktoje šalyje lankėsi su tėvais ar globėjais, tėvai ar globėjai turi izoliuotis patys, todėl jiems išmoka mokama kaip už suaugusių asmenų izoliaciją, o ne už vaiką.

Taip pat pataisomis aiškiau nustatoma, kas yra infekcijų plitimą ribojantis režimas mokykloje ar darželyje, suvienodinama, už kokio amžiaus vaikus mokama ligos išmoka, kai toks režimas yra paskelbiamas visoje įstaigoje ar atskirose klasėse.

Jeigu mokykloje, darželyje ar atskirose klasėse Nacionalinio visuomenės sveikatos centre nurodymu bus paskelbtas infekcijų plitimą ribojantis režimas, ligos išmokos galės būti mokamos už nesergančius vaikus iki 8 metų, pirmų–ketvirtų klasių moksleivius ir vaikus su negalia iki 21 metų, besimokančius pagal bendrojo ar specialiojo ugdymo programą. Ligos išmokas ketinama mokėti tiek, kiek mokykloje ar atskiroje klasėje trunka infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Šios pataisos galios, kai infekcijų plitimą ribojantis režimas mokykloje, darželyje ar atskiroje klasėje paskelbiamas dėl ligos, dėl kurios Lietuvoje galioja ekstremali padėtis ar karantinas. Kai infekcijų plitimą ribojantis režimas paskelbiamas dėl kitos ligos, pavyzdžiui, gripo, tuomet išmoka mokama už vaikų, besimokančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ar pradinio ugdymo programą, priežiūrą ir ne ilgiau nei 14 dienų. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 29 10:52
Spausdinti