Meniu
Prenumerata

trečiadienis, vasario 28 d.


LIETUVOS SAUGUMAS
L. Kasčiūnas: galime judėti į priekį su kovinių dronų gamyba ir platesne jų integracija į Lietuvos kariuomenę
ELTA
Dainius Labutis/ELTA
Laurynas Kasčiūnas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad jau dabar egzistuoja potencialas smarkiai plėsti kovinių FPV (angl. first-person view – pirmojo asmens vaizdo) dronų gamybą Lietuvoje. Taip pat, anot jo, jau yra sutarta, kad kitame Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdyje bus apsvarstoma dronų gamybos plėtra ir integracija į kariuomenę ne tik žvalgybinėje rolėje.

„Ir dabar yra įmonių, kurios gamina dronus, jos tai daro savo iniciatyva. Bet jei valstybė pasako, kad atsidaro programa ir reikia tam tikro FPV dronų kiekio, jie žinos poreikį ir bandys jį patenkinti. Ir šiam tikslui, manau, reikėtų išjudinti keliasdešimt miijonų eurų. Jau galima judėti į priekį ir tam tikri įsigijimai kariuomenėje padaryti. Bet turi atsirasti dronų pajėgumo integracija“, – trečiadienį „Žinių radijui“ sakė L. Kasčiūnas.

„VGT posėdyje pristatėme NSGK ir ekspertų parengtą dronų plėtros koncepciją. Vakar gavau pritarimą, kad kitame posėdyje jau turėsime diskusiją apie bepiločių pajėgumų plėtrą Lietuvoje, tiek integruojant juos į kariuomenę, tiek stiprinant Šaulių sąjungą, tiek užkuriant gamybą“, – paminėjo jis.

Pasak NSGK pirmininko, karas Ukrainoje parodė išskirtinę mažųjų FPV dronų, kuriuos galima panaudoti sustabdant priešo karius ar pažeidžiant nešarvuotą techniką, svarbą moderniame konflikte. Jis paminėjo, kad reikia stiprinti Lietuvos šaulių sąjungos jau vykdomą tokių dronų gamybą ir operatorių jiems ruošimą.

„Kas yra Ukrainoje ypatingai svarbu, tai FPV dronai. Ir Volodymyras Zelenskis yra pasakęs, kad jam reikia nuo 3 iki 5 mln. tokių dronų kasmet. (... ) Tokių dronų gamybą šiai minutei daro Šaulių sąjunga. Jie konstruoja, daro, operuoja, turi apie 100 dronų operatorių ir planuoja turėti 1 tūkst. Ir šią iniciatyvą reikia paremti“, – aiškino jis.

L. Kasčiūnas taip pat pritaria idėjai, kad ukrainietiškų dronų gamyba gali būti perkelta į Lietuvą.

„Dronų technologijos labai stipriai eina į priekį. Ir būtų gerai ukrainiečių patirtį ir ukrainietišką gamybą dalinai perkelti į Lietuvą. Kad būtų galima pagal naujausias technologines madas judėti į priekį“, – sakė L. Kasčiūnas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) sausio pradžioje aptarė bepiločių orlaivių sistemų vystymą Lietuvoje. Pasak susitikime dalyvavusio krašto apsaugos viceministro Žilvino Tomkaus, tam kasmet planuojama skirti 30 mln. eurų.

2024 01 24 09:34
Spausdinti