Meniu
Prenumerata

antradienis, birželio 18 d.


SAVIVALDA
Merai nesutaria, ar M. Sinkevičius galėtų toliau vadovauti savivaldybių asociacijai
ELTA
Marius Morkevičius/ELTA
Mindaugas Sinkevičius.

Šalies merai neturi vieningos nuomonės, ar į skandalą dėl kanceliarinių lėšų įsivėlęs Jonavos lyderis, Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius turėtų trauktis iš organizacijos vadovo posto. Nesutariama ir dėl to, ar socialdemokratas galėtų siekti dar vienos kadencijos šiose pareigose.

Jonaviškis nėra paskelbęs, ar gegužės 31 d. vyksiančiame LSA suvažiavime kels savo kandidatūrą į asociacijos prezidentus. Nepaisant to, dalis merų viliasi, kad politikas išsklaidys abejones ir pateiks savo poziciją dėl jam mestų kaltinimų.

Visgi, bendrapartiečiai besąlygiškai remia M. Sinkevičių ir mano, kad politiką, viešojoje erdvėje jau vadinamą būsimuoju premjeru, reikėtų vertinti pagal jo nuveiktus darbus LSA.

LSA suvažiavimas planuojamas jau kitą savaitę – gegužės 31 d. Jeigu iki tol M. Sinkevičius neatsakys į jam adresuojamus klausimus, Joniškio meras svarsto siūlyti atidėti asociacijos narių susitikimą.

Joniškio meras: kandidatai į LSA prezidento postą turi būti nepriekaištingos reputacijos

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius Eltai teigė pasigendantis LSA prezidento paaiškinimų dėl to, kaip jis naudojo kanceliarines išmokas. Pasak liberalo, jo atsakymai yra ypatingai svarbūs, artėjant LSA suvažiavimui ir naujos vadovybės rinkimams. Ir nors M. Sinkevičius nėra paskelbęs, ar sieks dar vienos kadencijos prezidento poste, buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorius V. Gailius pabrėžė, kad LSA lyderiui turi būti keliami aukščiausi skaidrumo reikalavimai.

„Šiame suvažiavime yra labai svarbus klausimas – (...) Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento rinkimai. Norėtųsi, kad kandidatai į prezidentus – nežinau, kas ji bus, kokie kandidatai bus iškelti – būtų nepriekaištingos reputacijos, nes tai yra svarbu visai savivaldybių sistemai“, – Eltai situaciją komentavo Joniškio meras.

Tokia pat kartelė, Joniškio rajono lyderio manymu, turėtų būti taikomi ir kitiems LSA struktūrų atstovams.

„Manau, kad tokie pat reikalavimai turėtų būti keliami ir savivaldybių asociacijos viceprezidento rinkimams, ir ypatingai svarbiems šios asociacijos subjektams – Revizijos komisijos nariai, Dvišalės komisijos dalyviai. Manau, kad asmenys, kurie atstovaus savivaldybių asociaciją, vėliau neturėtų kilti klausimų dėl jų neskaidrių veiksmų“, – aiškino jis.

V. Gailius vylėsi, kad M. Sinkevičius pateiks savo poziciją dar iki gegužės pabaigoje vyksiančio LSA suvažiavimo. Priešingu atveju, pabrėžė Joniškio meras, reikėtų kelti klausimą dėl suvažiavimo datos vėlinimo.

„Manau, kad mes turėsime atsakymus – ar vienokius, ar kitokius. Ir tada savivaldybių asociacijos nariams bus labai paprasta apsispręsti“, – dėstė jis.

„Mes negalime palikti už šių, labai svarbių pareigybių kažkokius šešėlius ar skeletus spintoje. Turime turėti atsakymus. Jeigu mes neturime atsakymų, mes turime atidėti suvažiavimą“, – nurodė politikas.

V. Mitrofanovas: aš M. Sinkevičių palaikau

Tuo metu Akmenės rajono savivaldybės meras ir LSA viceprezidentas Vitalijus Mitrofanovas kritiškai vertina pasigirstančius raginimus M. Sinkevičiui trauktis iš asociacijos prezidento posto. Pasak bendrapartiečio, sprendimai turi būti priimti tik tuo atveju, jeigu pažeidimo faktus konstatuotų teisėsaugos institucijos. Priešingu atveju, pažymi jis, turi veikti nekaltumo prezumpcija.

„Šioje vietoje turi veikti nekaltumo prezumpcija, kol neįvertins priežiūros institucijos – tiek Vyriausybės atstovai, mokesčių inspekcija ar tuo labiau teisėsaugos struktūros, (...) tol negali būti žmogus kaltinamas be kaltės. Sakyti – „traukis iš pareigų, nes Tapinas tavo sąskaitoje kažką pamatė“... Norisi, kad mes formuotumėme vienodą teisės principą“, – Eltai savo požiūrį dėstė V. Mitrofanovas.

Todėl Akmenės meras nemano, kad reikėtų kelti klausimą ir dėl bendrapartiečio M. Sinkevičiaus tinkamumo tęsti LSA prezidento pareigas.

„Aš Mindaugą palaikau. Ir žiūrint į tai, kokį šuolį daro pati savivaldybė... Šiuo atveju, kaip mero veiklos vertinimu, manau turėtų būti rinkiminiai dalykai“, – aiškino V. Mitrofanovas.

Socialdemokratas ironizavo, kad siekiant rasti skaidriausią ir abejonių dėl kanceliarinių lėšų nekeliantį kandidatą, LSA turėtų sulaukti visuomenininko Andriaus Tapino tęsiamo tyrimo pabaigos.

„Iš tų esančių, ko gero, laimingųjų, kurie nepasimovė ar pasimovė mažesnėmis sumomis – tai kurį dabar prezidentu rinkti?. (...) Turėsime laukti Tapino galutinio vertinimo ir tada nuspręsime?“ – klausė jis.

„Manau, kad turime vertinti pagal bendrą veiklą. Iš tikrųjų, šios kadencijos asociacija su Mindaugu nudirbo didžiulius darbus su centrinėmis institucijomis, ginant savivaldos teises. (...) Dabar kelti ir kvestionuoti klausimą, ar tai būtų blogas kandidatas dėl to, kad kažkur neaiškumai dėl čekiukų... Pirma, gal išrinkime. O paskui, jeigu bus blogai, savo žodį pasakys teisėsaugos institucijos“, – aiškino LSA viceprezidentas.

V. Mitrofanovas akcentavo, jog šiuo metu, kai savivaldos klausimai įsiūbavo ir visos Vyriausybės krizę, svarbu nesikarščiuoti ir imtis sprendimų – šalinti sistemos ydas ir tobulinti savivaldos tarybos narių išmokų reglamentavimą. Deja, apgailestavo jis, šiuo metu atrodo, kad partijos konkuruoja dėl to, kiek ir kokių politinių merų įsivels į skandalą.

„Tikras dabartinis kelias, nesikarščiuojant ir tiesiog susėdant ir nebandant būti tikrais lietuviais. Ką matau šioje situacijoje – tiek tarp politinių partijų, tiek tų pačių merų – tas lietuviškas bruožas, kad dega mano kaimyno namas, ne brolio, ne giminaičio, bet dega gražiai. Dabar galvokime, kuris namas ir kurio greičiau sudegs“, – apibendrino V. Mitrofanovas.

M. Sinkevičius į klausimus ketina atsakyti šeštadienį

Eltai nepavyko susisiekti su LSA prezidentu ir pasiteirauti jo pozicijos, dėl mestų kaltinimų bei kolegų merų reakcijų. Visgi, ketvirtadienį M. Sinkevičius savo „Facebook“ paskyroje pranešė, jog šiuo metu yra komandiruotėje ir į žiniasklaidos atstovų atsakymus atsakys tik šeštadienį.

„Šiuo metu esu komandiruotėje Briuselyje, o šeštadienį būsiu Vilniuje, partijos renginyje. Žiniasklaidos atstovus, kurie turi man klausimų, kviečiu susitikti (...)“, – rašė jis.

Tuo metu Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderė Eltai anksčiau patikino visiškai pasitikinti M. Sinkevičiumi, o žurnalistų ataskaitose pastebėti neatitikimai, pasak jos, yra „žmogiškos klaidos“.

„Tikiu, kad Mindaugas visą dūšią atidavęs dirba ir savivaldybių asociacijos vadovu, ir Jonavos meru. Jei suklydo, tai tos klaidos žmogiškos. Bet piktnaudžiavimo ir lėšų pasisavinimo – tikrai nėra“, – tikino V. Blinkevičiūtė.

ELTA primena, kad LSA suvažiavimas planuojamas jau kitą trečiadienį – gegužės 31 d. Jo metu organizacija rinks naują prezidentą ir viceprezidentus.

Jonavos meras, buvęs ūkio ministras M. Sinkevičius vadovauja LSA nuo 2019 m.

Klausimų dėl galimo piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis Jonavos meras sulaukė visuomenininkui Andriui Tapinui pradėjus savivaldos tarybos narių lėšų tyrimą. A. Tapinas skelbė, kad analizei reikiamą informaciją iš Jonavos savivaldybės buvo įmanoma gauti tik po teisinės pretenzijos.

Gavus išlaidų ataskaitas, A. Tapinas suabejojo M. Sinkevičiaus įsigytais dviem televizoriais. Keliami klausimai ir dėl keturių telefono sąskaitų, šešių banko kortelių, kuriomis apmokėtos sąskaitos už kurą, intensyvių kelionių karantino metu.

M. Sinkevičius savo „Facebook“ paskyroje sureagavo į abejones ir pasiaiškino dėl poros televizorių. Pasak mero, dokumentuose įsivėlė „techninė klaida“, todėl kanceliarinėmis išmokomis buvo apmokėtos tik poros mėnesių sąskaitos. LSA prezidentas pažadėjo šias spragas ištaisyti.

2023 05 25 17:23
Spausdinti