Po rinkimų Tbilisyje kilusių aistrų bangos pasiekė ir Briuselį. Prorusiškiems Gruzijos valdantiesiems simpatijų neslepiančio ir šiuo metu ES pirmininkaujančio Vengrijos premjero Viktoro Orbáno planai vykti į šią Pietų Kaukazo šalį vėl skaldo Bendriją.
Tuo metu, kai Sakartvelo opozicija paskelbė, kad parlamento rinkimai buvo suklastoti – „Rusijos speciali operacija“ – ir jie nepripažins jų rezultatų bei kartu paragino kartvelus išeiti į gatves, V. Orbánas paskelbė, kad pirmadienį vyks į Tbilisį. Prieš tai, dar nepasirodžius oficialiems rezultatams, Vengrijos premjeras jau sveikino Gruzijos valdančiuosius.
„Sveikiname ministrą pirmininką Iraklį Kobachidzę ir partiją „Gruzijos svajonė“ su triuškinama pergale šiandien vykusiuose parlamento rinkimuose. Gruzijos žmonės žino, kas geriausia jų šaliai, ir šiandien išreiškė savo nuomonę!“ – šeštadienį „X“ tinkle rašė V. Orbánas.
Tuo metu ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis Europos Komisijos vardu išplatino įspėjimą, kuriame remiantis tarptautiniais stebėtojais atkreiptas dėmesys, kad „dažnai buvo pažeidžiamas balsavimo slaptumas, buvo keletas procedūrinių neatitikimų, taip pat pranešimų apie rinkėjų bauginimą ir spaudimą“.
„Raginame Gruzijos centrinę rinkimų komisiją ir kitas atitinkamas valdžios institucijas vykdyti savo pareigą skubiai, skaidriai ir nepriklausomai ištirti rinkimų pažeidimus ir įtarimus dėl jų bei priimti sprendimus. Šie pažeidimai turi būti išaiškinti ir pašalinti“, – sakoma pareiškime.
Panašiai rinkimus Sakartvele komentavo Europos Vadovų Tarybos (EVT) prezidentas Charles’is Michelis: „Atkreipiame dėmesį į preliminarų ESBO ir Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro (ODIHR) vertinimą ir raginame Vyriausiąją rinkimų komisiją bei kitas atitinkamas valdžios institucijas vykdyti savo pareigą greitai, skaidriai ir nepriklausomai ištirti rinkimų pažeidimus ir įtarimus dėl jų. Šie įtariami pažeidimai turi būti rimtai išaiškinti ir pašalinti.“ Jis pridūrė, kad Gruzijos klausimas bus svarstomas per neformalų EVT posėdį Budapešte kitą savaitę.
Tačiau po V. Orbáno pareiškimų vėl atsinaujino pokalbiai dėl galimo Vengrijos pirmininkavimo blokavimo. Žinia, dalis ES valstybių, tarp jų ir Lietuva, ignoravo (nesiuntė aukšto lygio atstovų) Budapešte rengiamus pirmininkavimo ministrų susitikimus po to, kai V. Orbánas netikėtai nuvyko į Maskvą, Kyjivą ir Pekiną su savo tariama ir su nieko nederinta „taikos misija“.
„V. Orbáno Vengrija neišlaikė pirmininkavimo egzamino. Jie provokavo ES sostines ir esminiais klausimais neatstovavo visos ES intereso užsienyje. Jie skaldė, o ne vienijo ES. Tokio pirmininkavimo niekas neatsimena“, – IQ teigė aukštas Lietuvos diplomatas.
ES diplomatai ir pareigūnai vėlgi įspėjo, kad V. Orbáno vizitas į Tbilisį – tai ne visos ES atstovavimas, o tik Vengrijos atskiras žingsnis.
„Premjero apsilankymas Tbilisyje yra išskirtinai dvišalių santykių rėmuose tarp Vengrijos ir Gruzijos. Premjeras V. Orbánas negavo jokio mandato iš ES Tarybos vykti į Tbilisį“, – pirmadienį per spaudos konferenciją Briuselyje pareiškė Europos Komisijos atstovė Nabila Massrali.
Tuo metu Sakartvele prezidentė Salomė Zurabišvili sekmadienį pasmerkė „visiškai suklastotus šalies parlamento rinkimus“ ir paragino pirmadienį surengti protestą, kad užginčytų oficialius rezultatus.
„Esame Rusijos specialiosios operacijos, modernios hibridinio karo prieš Sakartvelo liaudį formos, liudininkai ir aukos“, – pabrėžė ji.
Oficialūs rezultatai iš daugiau kaip 99 proc. rinkimų apylinkių parodė, kad „Sakartvelo svajonė“ laimėjo 54,08 proc. balsų, o keturių provakarietiškų opozicinių aljansų sąjunga surinko 37,58 proc. Opozicija anksčiau atmetė balsavimo rezultatus kaip suklastotus.
Tarptautiniai stebėtojai pareiškė, kad Sakartvelo parlamento rinkimus aptemdė spaudimas rinkėjams, įtampa ir nelygios konkurencinės sąlygos, o Europos Parlamento stebėjo misija teigė mačiusi biuletenių klastojimo ir fizinio smurto prieš stebėtojus atvejų.