Ketvirtąjį čempiono titulą iškovojęs Maxas Verstappenas jau lyginamas su legendiniu Michaeliu Schumacheriu
2021-aisiais 24 metų „Red Bull“ lenktynininkas M. Verstappenas pateko į istoriją kaip pirmasis olandas, laimėjęs „Formulės-1“ pasaulio čempiono titulą. Jis tapo jauniausiu F-1 nugalėtoju, bet nespaudė stabdžių – po to jis dar tris sykius tapo stipriausias planetoje ir 2024-uosius baigė nuskynęs ketvirtąjį čempiono titulą.
IQ redakcija rašo apie verslą, politiką, kultūrą ir kitus svarbiausius visuomenės reiškinius. Mes kuriame kokybišką ir išskirtinį turinį. Kviečiame mus palaikyti prenumeruojant mūsų žurnalą sau ar jums artimiems žmonėms mūsų prenumeratos svetainėje https://prenumeratoriai.lt/. Užsisakiusiems žurnalą metams – visas turinys iq.lt svetainėje nemokamas.
Pasiekimas įspūdingas, nors ir neunikalus – per 75 metų lenktynių istoriją tiek pat ar daugiau titulų iškovojo dar penki lenktynininkai: M. Schumacheris ir Lewisas Hamiltonas – po 7, Juanas Manuelis Fangio – 5, Alainas Prostas ir Sebastianas Vettelis – po 4.
Per pastaruosius keturis sezonus M. Verstappenas pagerino daug svarbių rekordų, įskaitant daugiausia pergalių per sezoną (19) ir laimėtas lenktynes iš eilės (10).
L. Hamiltonas ir M. Schumacheris ne tik laimėjo po septynis čempionų titulus, bet ir iškovojo atitinkamai 105 bei 91 pergalę „Didžiojo prizo“ etapuose (M. Verstappenas 63). Tokia statistika atrodo gąsdinančiai nepasiekiama, tačiau verta prisiminti, kad M. Verstappenui dar tik 27-eri, per ateinančius kelis sezonus, esant palankioms sąlygoms, jis gali pasiekti sėkmingiausių istorijoje lenktynininkų lygį.
Negana to, atsukę laiką atgal ir pažvelgę į tuos momentus, kai kiti čempionai iškovojo ketvirtus titulus, pamatysime, kad vienais statistiniais rodikliais olandas yra pasiekęs ankstesnių metų dominavusiųjų lygį, o kitais juos lenkia. M. Verstappenas savo ketvirtąjį titulą iškovojo 10-aisiais lenktyniavimo F-1 metais, L. Hamiltonas ir M. Schumacheris laimėjo 11-aisiais.
Rezervas – dar 10 metų
Naująjį keturis kartus čempioną giria visi. Ironiška tai, kad ekspertai 2013-aisiais panašius komplimentus skyrė S. Vetteliui – buvo tikimasi, kad vokietis pakartos M. Schumacherio sėkmę, tačiau viskas susiklostė kitaip: Sebas buvo taip prisitaikęs ir pripratęs prie unikalių „Red Bull“ automobilių, kad vėliau nesugebėjo įsisavinti perėjimo prie naujų techninių reglamentų.
Šiandien M. Verstappenas sukuria tikslingesnio, stipresnio ir universalesnio lenktynininko nei S. Vettelis įspūdį ir vargu ar artimiausiu metu sulėtins tempą. Jo fizinė forma taip pat nerodo staigaus nuosmukio – olandas gali lenktyniauti dar 7–10 metų, jei neperdegs psichologiškai.
Galų gale, vienas titulas ar septyni – jie vienodi, ar nesutinkate?
Tačiau visos kalbos apie laimėjimus priklauso nuo „Red Bull“ galimybių ir komandos sugebėjimo pereiti prie naujų taisyklių. Sunkumai antroje 2024 m. sezono pusėje ir dešimties „Didžiųjų prizų“ serija, kurios M. Verstappenas negalėjo laimėti, parodė, kad net supertalentas vienas nesugeba nutempti vidutiniško automobilio į pirmąją vietą.
Ketvirtąjį F-1 čempiono titulą jis užsitikrino likus dviem etapams iki pirmenybių pabaigos – lapkričio pabaigoje vykusiose Las Vegaso „Didžiojo prizo“ lenktynėse.
Dėl čempiono titulo M. Verstappenas rungėsi su „McLaren-Mercedes“ atstovu britu Lando Norrisu, kuris galiausiai tenkinosi prizine vieta.
Žiniasklaida pradėjo svarstyti, ar M. Verstappenas gali pavyti ar net pralenkti L. Hamiltoną ir M. Schumacherį, turinčius po septynis titulus. Olandas mano, jog tam reikia sugebėti išlaikyti tempą ir būti geroje komandoje. „Bet nesakau, kad tai tikrai pasieksiu. Jau dabar labai didžiuojuosi keturiais titulais. Galų gale, vienas titulas ar septyni – jie vienodi, ar nesutinkate? – svarstė M. Verstappenas. – Žinoma, jei atsiras dar viena galimybė iškovoti titulą, o dabar žinau, kad galiu tai padaryti net ir vairuodamas ne patį greičiausią automobilį, tuomet atiduosiu visą save. Be to, per pastaruosius kelerius metus augau kaip lenktynininkas ir tapau universalesnis. Visada įdomu, kokių rezultatų pavyks pasiekti artimiausiais metais.“
Kaip uždirba pinigus?
Šiandien „Red Bull“ atstovas M. Verstappenas yra vienas geriausiai apmokamų F-1 lenktynininkų. Kartu su olando pasiekimais ir sutartimis augo jo turtas. 2019 m. jis įvertintas 62 mln., 2024-ųjų pradžioje – jau 210 mln. eurų. 2022 m. M. Verstappenas buvo įtrauktas į olandų leidinio „Quote“ metinį 500 turtingiausių šalies žmonių reitingą. „Red Bull“ lenktynininkas užėmė 500 vietą – tuomet jo turtas buvo įvertintas 120 mln. eurų: už dalyvavimą ir pergales F-1 jis per metus gaudavo 46 mln. iš komandos, dar 2 mln. iš rėmėjų „Jumbo“, „CarNext“, „Viaplay“ ir kt.
*****susije*****
2023 m., kai M. Verstappenas trečią kartą tapo pasaulio čempionu, „Red Bull“ jam sumokėjo 64 mln. eurų, iš kurių 41 mln. buvo atlyginimas, likusieji 23 mln. – premija. Tai sportininkui leido pakilti tame pačiame „Quote“ reitinge iš 500 vietos į 322.
Leidinys „RacingNews365“ susisiekė su įvairiais F-1 šaltiniais, kad gautų apytikslį visų F-1 lenktynininkų atlyginimų vaizdą. Numanomas M. Verstappeno atlyginimas – apie 55 mln. eurų per metus, neatsižvelgiant į premijas (su jomis, „Forbes“ duomenimis, apie 70 mln.). Šiandien jis yra geriausiai apmokamas F-1 lenktynininkas, bet ne pats turtingiausias – L. Hamiltono turtas vertinamas 285 mln. eurų. Be to, M. Verstappenas gauna pajamų iš premijų ir piniginių prizų. Taip pat jis investavo į nekilnojamąjį turtą, kad padidintų savo pajamas. Būtent tai ir sudaro jo 210 mln.
Pagrindinis lenktynininko verslas yra jo vardu pavadintos prekės, jų galima išsirinkti ir užsisakyti svetainėje Verstappen.com. Dabar jis turi fizinių parduotuvių, prie kurių periodiškai privažiuoja čempionų bolidai. Tinklalapyje teigiama, kad pardavimai atlikti daugiau nei milijonui klientų, o pats verslas yra pelningas.
Butą nuomojasi, lėktuvas – nuosavas
Tarp aktyvių turtingiausių pasaulio sportininkų M. Verstappenas nepatenka į dešimtuką – yra penkioliktoje vietoje. Be to, šaltinių teigimu, jo reklamos pajamos yra mažesnės nei to paties L. Hamiltono – 5 mln., palyginti su brito 12 mln.
Dabartinis pasaulio čempionas artimiausiu metu gali turėti rimtų išlaidų – M. Verstappenas prabilo apie planus sukurti savo lenktynių komandą: nuo 2025-ųjų jis planuoja automobilį siųsti į kai kurias Europos GT3 klasės serijos lenktynes. Be to, M. Verstappenas remia įvairius jaunus lenktynininkus.
Kaip pasaulio čempionas žiūri į pinigus? Į šį klausimą jis aiškiai atsakė pasklidus gandams, kad juo susidomėjo „Mercedes“ komanda. Žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad vokiečiai yra pasiruošę olandui per metus duoti 150 mln. eurų. M. Verstappenas tuomet atsakė: „Net jei manytume, kad taip gali būti, 150 mln. man nebus svarbiausias veiksnys, kad pereičiau kitur. Nesu linkęs į radikalius sprendimus. Esu labai ištikimas komandai. Vertinu tai, ką ji padarė dėl manęs: išvedė mane iš F-3, suteikė vietą F-1 ir išgyveno visas šias emocijas kartu su manimi. Kai ateina sunkūs laikai, labai lengva atsisveikinti, bet tikiu, kad daug svarbiau tai išgyventi kartu.“
Galima sakyti, kad M. Verstappenui tikrai labiau rūpi čempionų titulai ir pripažinimas nei pinigai. Taip pat negalima teigti, kad lenktynininkas visiškai neišleidžia pinigų. Jis turi unikalią prabangių automobilių kolekciją, kurios vertė siekia 6,4 mln. eurų. Iš jų išsiskiria prabangus „Aston Martin Valkyrie“ už 2,7 mln., taip pat „Ferrari SP2“, vertas mažiausiai 1,8 mln. eurų.
Tačiau net ir šie automobiliai nublanksta prieš asmeninį lėktuvą „Dassault Falcon 900EX“ už 15 mln. eurų. Kasmetinės priežiūros išlaidos siekia daugiau nei 1 mln. EX variantas – didelio nuotolio „Falcon 900“ serijos lėktuvas (būtinas F-1 lenktynininkų transatlantiniams skrydžiams), turintis barą ir papildomą dušą. M. Verstappenas retkarčiais paskraidina ir kitus F-1 lenktynininkus. Monake sportininkas gyvena 16 mln. eurų vertės bute, aštuntame aukšte ir su vaizdu į Viduržemio jūrą. Tiesa, butą jis nuomojasi. Šiame bute M. Verstappenas įrengė „jaunojo“ čempiono kampelį.
Įdomūs faktai
- Maxas Emilianas Verstappenas gimė 1997 m. rugsėjo 30 d. Belgijos mieste Haselte.
- Jo šeima turėjo stiprų ryšį su automobilių sportu: tėvas Josas Verstappenas buvo F-1 lenktynininkas ir atstovavo Nyderlandams, motina Sophie varžėsi gokartais, o dėdė Anthony dalyvavo NASCAR „Whelen Euro Series“ varžybose.
- Olandas debiutavo toje pačioje komandoje, kurioje karjerą baigė jo tėvas, tais laikais ji vadinosi „Minardi“.
- Lenktynininkas mėgsta aktyvų poilsį, vienas jo pomėgių yra važinėjimas dviračiu.
- 2018 m. Brazilijos „Didžiojo prizo“ lenktynėse „Force India“ lenktynininkas Estebanas Oconas atliko neetišką manevrą prieš M. Verstappeną – sukėlė avariją ir atėmė iš varžovo galimybę laimėti. Duodamas interviu Maxas pažeidėją pavadino idiotu ir, negalėdamas suvaldyti emocijų, pastūmė jį. Už savo veiksmus olandas gavo dvi dienas viešųjų darbų FIA naudai.
- Lenktynininkas kenčia nuo arachnofobijos (baimė vorams).
- Jis yra futbolo klubų Eindhoveno PSV ir „Barcelona“ gerbėjas.
- 2016 m. liepos 16 d. olandų grupė „Pitstop Boys“ išleido dainą apie M. Verstappeną „Super Max!“.
- Asmeninis M. Verstappeno gyvenimas tapo gandų objektu. Kaip ir daug moterų turėjęs tėvas, anksčiau Maxas suko galvas merginoms, kurios neketino tapti žmonomis ir neketino susilaukti vaikų. Dabar lenktynininkas palaiko ryšius su brazilų modeliu Kelly Piquet, triskart pasaulio F-1 čempiono Nelsono Piquet dukra. Jie pradėjo susitikinėti 2020 m. Draugė už sportininką vyresnė 9 metais.