Eksperimentinės psichologijos pasaulį drebina diskusija, ar įtakingi asmenys linkę elgtis geriau, o gal blogiau nei kiti? Atsakymo į šį klausimą kartu su mokslininkais ieško BBC radijo laidų vedėjas Matthew Sweetas.
Vieną rytą mindamas dviratį per Rytų Įlankos kalvas profesorius Dacheris Keltneris atsidūrė per plauką nuo mirties. „Važiavau dviračiu į universitetą, – prisimena jis. – Priartėjau prie keturšalės sankryžos. Mano kelias buvo pagrindinis, bet „Mercedes“ automobilis atlėkė didžiuliu greičiu.“ Vairuotojas ėmė stabdyti tik visai priartėjęs. „Jis atrodė nustebęs ir susierzinęs, lyg kliudyčiau jo gerokai svarbesniems reikalams.“ Sumišęs D. Keltneris pirmiausia pyktelėjo, bet tuoj pat su palengvėjimu atsikvėpė – tądien Kalifornijos keliuose nežuvo nė vienas šviesiaplaukis Berklio psichologijos profesorius.
Vėliau užplūdusi reakcija buvo labiau akademinė. Ar „Mercedes“ vairuotojai išties elgiasi kitaip nei kitų automobilių savininkai? Šių transporto priemonių kaina dusyk viršija vidurinės klasės šeimos vidutines metines pajamas. Ar profesoriaus vos nepartrenkęs vyrukas, įsigydamas 130 tūkst. JAV dolerių vertės vokiečių inžinerijos produktą, drauge nusipirko ir šį tą daugiau?