Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 20 d.


PASAULIS 2023. KULTŪRA
Kitoks žvilgsnis į istoriją
Fiammetta Rocco

Ambicingas vieno Mumbajaus muziejaus projektas siūlo naują kultūros įstaigų iš viso pasaulio bendradarbiavimo modelį

Iš rytų ir vakarų supama vandenynų, o šiaurėje ribojama snieguotų kalnų, Indija visada atrodė uždara. Atrodė, kad idėjos atplaukia, bet retai išplaukia. 2017 m. Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya (CSMVS) muziejuje pietinėje Mumbajaus dalyje surengta paroda „Indija ir pasaulis“ privertė tuo suabejoti. Pavyzdžiui, ji parodė, kad švaraus miesto idėjos, kilusios Indo slėnyje gyvenusiai Harapos civilizacijai, paplito po pasaulį nuo ankstyvojo bronzos amžiaus, o pipirai buvo eksportuojami iš Malabaro kranto į Romos imperiją. CSMVS direktorius Sabyasachi Mukherjee prieš pat parodą pasakė: „Nieko panašaus Indijoje dar nebuvo bandyta, nei kalbant apie objektus, nei apie jų pateikimą.“

Iš dalies dėl tos parodos CSMVS, veikiantis nuo 1922 m., dabar reguliariai sulaukia milijono lankytojų per metus. 2023-iaisiais jame startuos Senovės pasaulio galerijos projektas, kuriam 2,2 mln. JAV dolerių finansavimą skyrė „Getty Foundation“ iš Kalifornijos. Projektas apima parodas ir edukacinius planus studentams ir moksleiviams. Iniciatyvoje dalyvaus daug muziejų iš viso pasaulio.

Pačiame CSMVS ilgam Britų muziejaus (BM) ir Berlyno valstybinių muziejų paskolinti objektai stovės greta indų skulptūrų, keramikos, monetų bei antspaudų ir atskleis, kaip prekybos, mirties ir religijos idėjas pasaulyje sieja bendros šaknys. „Visiems mums tai primena, kad žmonės visur bando daryti tokius pat dalykus, – sako buvęs BM direktorius Neilas MacGregoras, dabar konsultuojantis „Getty“ dėl šio projekto. – Civilizacija yra tai, ką visada darai su kitais žmonėmis.“

2022 12 26 08:00
Spausdinti